Gdzie znajdziemy cukier?
Cukry to przede wszystkim węglowodany, które są ważne w każdej diecie. Są one nie tylko źródłem energii, ale regulują też prawidłową i zdrową pracę organizmu. Cukier towarzyszy nam przy prawie każdym posiłku. Znajdziemy go m.in. w owocach, warzywach oraz w innych produktach. Jeśli chcemy kontrolować ilość przyjmowanego cukru, musimy zwracać uwagę na etykiety, bo często cukier wchodzi w skład wielu produktów, które teoretycznie są zdrowe i nie powinny go zawierać. Chodzi m.in. o jogurty, soki, a nawet sosy.
Warto pamiętać, że nie każdy cukier jest zły. Wystarczy tylko uważać, aby go nie nadużywać, bo inaczej możemy narazić się na problemy zdrowotne w postaci próchnicy, otyłości bądź cukrzycy. Istnieje sporo zamienników tej substancji, po które możemy sięgnąć jeśli chcemy żyć zdrowo i nadal cieszyć się posłodzoną herbatą bądź słodkimi daniami. Podpowiadamy, z jakiego składnika najlepiej skorzystać, aby osiągnąć satysfakcjonujące nas efekty!
Miód nie jest najlepszym zamiennikiem cukru
Często decydujemy się na rezygnację z cukru w naszej diecie i szukamy jego zamiennika. Najczęściej wybór pada wtedy na miód, który – jak się okazuje – nie do końca jest najlepszym zamiennikiem. Zacznijmy od tego, że zawiera on w sobie sporo substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm:
- potas,
- magnez,
- wapń
- fosfor,
- i żelazo.
Aby pozyskać mikroelementy pochodzące z miodu, trzeba by było go jeść w dużych ilościach. To z kolei nie jest zdrowe, ponieważ miód także jest cukrem o podobnej kaloryczności do cukru białego. Zbyt duża ilość tego zamiennika w naszej diecie może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Miód średnio sprawdza się także przy słodzeniu kawy lub herbaty. Według przeprowadzonych badań traci on swoje wartości odżywcze w wysokiej temperaturze, wynoszącej ok. 40-50 stopni Celsjusza. Z powodu utraty swoich zdrowotnych właściwości nie opłaca się nim słodzić gorących napojów.
Jaki jest najlepszy zamiennik dla cukru?
Najlepszym i najpowszechniej dostępnym zdrowym zamiennikiem cukru jest syrop klonowy. Jest on mniej kaloryczny niż miód oraz cukier biały, bowiem dostarcza jedynie 270 kcal w 100 g. Syrop klonowy jest poza tym bogaty w:
- witaminy z grupy B,
- magnez
- potas
- wapń,
- i polifenole.
Niestety, syrop klonowy zawiera sporą ilość sacharozy, dlatego nie powinno się go spożywać codziennie. Diabetycy muszą z niego zrezygnować całkowicie, ponieważ ma wysoki indeks glikemiczny – 65. Syrop klonowy jest też odporny na wysoką temperaturę, nie traci w niej swoich wartości odżywczych. Z tego powodu idealnie sprawdzi się nie tylko przy słodzeniu herbaty, ale także jako słodzik do wypieków.
Warto przypomnieć, że ograniczenie cukru w naszej diecie lub wymienienie go na zdrowszy zamiennik przynosi same korzyści zdrowotne. Jest to też ogromny krok do przodu na drodze do uzyskania wymarzonej sylwetki. Zdrowa dieta połączona z optymalnymi treningami pozwoli nam w stu procentach osiągnąć swój cel!
Sprawdź nasze inne porady:
Autor: Hubert Wiączkowski