fot. shutterstock
Domowe wybielanie zębów sodą oczyszczoną
Wiele osób od czasu do czasu stosuje na zęby sodę oczyszczoną. Warto jednak pamiętać, że to dość silny środek ścierny - nie wybiela, choć skutecznie usuwa osady z powierzchni. nadmierne stężenie sody działa drażniąco, dlatego też czyszczenie zębów wyłącznie sodą nie jest wskazane - warto wymieszać ją z pastą lub wodą.
Soda tworzy też w jamie ustnej środowisko alkaliczne, utrudniając rozwój bakterii. Jedną łyżeczkę sody należy połączyć z dwiema łyżeczkami wody i taką mikstura wyszorować zęby. Warto jednak pamiętać, że efekt nie pojawi się z dnia na dzień, ale po kilku tygodniach regularnego stosowania zauważymy różnicę.
Domowe wybielanie zębów węglem aktywnym
Aktywny węgiel posiada zdolność pochłaniania zanieczyszczeń a stosowanie go na zębach sprawia, że mechanicznie ścieramy osad nazębny. Węgiel można kupić w każdej aptece, w formie tabletek lub kapsułek. Do wybielania zębów wygodniejszy będzie ten w kapsułkach.
Jak go stosować? Raz, dwa razy w tygodniu szczotkujemy zęby pastą z dodatkiem węgla aktywnego lub samodzielnie stworzoną mieszanką. Zawartość 2-3 kapsułek węgla można wymieszać również z łyżką oleju kokosowego lub sezamowego i taką miksturą myć zęby.
Efekt czystych, wypolerowanych i jaśniejszych zębów widoczny będzie od razu. Jednak należy pamiętać, że ta metoda wybielania nie powinna być często praktykowana przez osoby o wrażliwym uzębieniu. Warto dodać, że na rynku jest już dostępnych wiele past do zębów, w których w składzie pojawia się węgiel aktywny.
Domowe wybielanie zębów olejem
Płukanie jamy ustnej olejem ma działanie wybielające, a także antybakteryjne i przeciwwirusowe. Do płukania ust można wybrać olej kokosowy (nierafinowany), rzepakowy, słonecznikowy, lniany lub sezamowy. Najczęściej stosuje się jednak olej kokosowy.
Jak go stosować? Włóż do ust łyżkę oleju kokosowego, ssij go i przesuwaj po całej jamie ustnej, aż całkiem się rozpuści. Czynność powinna trwać przez ok. 15 minut. Najlepiej robić to rano, na czczo, przed umyciem zębów. Olej kokosowy to jedna z najbardziej naturalnych metod wybielających, która w żaden sposób nie narusza szkliwa, nie zawiera bowiem kwasów ani innych ostrych substancji. Jest to jednak metoda dla wytrwałych, ponieważ wyraźne efekty widoczne są dopiero po kilku miesiącach.
Indianie, którzy opracowali ten sposób dbania o higienę jamy ustnej, korzystali z oleju słonecznikowego lub sezamowego, ale dziś najpopularniejszy jest olej kokosowy, ze względu na swój przyjemny, lekko słodkawy smak. Zresztą, zalety oleju kokosowego są ogromne: zawiera on kwas laurynowy, który leczy stany zapalne i zabija bakterie, co oznacza, że przeciwdziała też próchnicy i pomaga pozbyć się problemów z krwawiącymi dziąsłami. A to tego - rozjaśnia zęby.
Domowe wybielanie zębów owocami. Truskawka, ananas, cytrusy
Wiele się mówi o tym, że dieta bogata w owoce i warzywa jest korzystna dla zębów - które z nich są najczęściej stosowane? Pierwsze to truskawki - zawarty w nich kwas jabłkowy delikatnie czyści zęby z przebarwień, można połączyć je z sodą i olejek kokosowym i tę miksturę stosować raz na tydzień. Właściwości wybielające ma też ananas, papaja (owoce te zawierają bromelainę, enzym, który dodany do pasty do zębów zwiększa jej skuteczność) czy cytrusy, które działają na zęby rozjaśniająco. Należy jednak pamiętać przy tych ostanich, że zawarte w nich kwasy przy dłuższym stosowaniu mogą negatywnie wpływać na szkliwo.