Dzień świętego Patryka: co to za święto i kiedy?

Dlaczego mówi się o tym święcie? Z jakiej okazji obchodzi się Dzień świętego Patryka? Co symbolizuje kolor zielony? Wszystko wyjaśniamy!

Dzień świętego Patryka 2017: kiedy i z jakiej okazji jest obchodzony? O co chodzi w tym święcie? Dzień świętego Patryka, patrona Irlandii, jest świętem narodowym i religijnym. Związane są z nim festyny, parady, koncerty czy picie whisky i zielonego piwa.

Święto powoli przedostaje się również do innych państw, gdzie w ramach uczcenia pamięci o św. Patryku, podświetlane są na zielono ważne obiekty, np. Łuk Tryumfalny czy Statua Wolności.

Kiedy wypada Dzień świętego Patryka? Jest to święto nieruchome i co roku obchodzimy je 17 marca. Data ta służy jako upamiętnienie śmierci świętego. Obchodzone jest przez Irlandię, Irlandię Północną, Nową Funlandię i Labrador oraz Montserrat, choć również przyjęło się w USA.

W Dzień Świętego Patryka ludzie ubierają się w ubrania w zielonym kolorze. Zieleń jest narodowym kolorem Irlandii, nawiązującym do trawiastego krajobrazu oraz trójlistnej koniczyny. Ta ostatnia według tradycji, miała posłużyć św. Patrykowi w wyjaśnieniu Irlandczykom, że Bóg jest jeden, ale w Trzech Osobach.

Picie whisky w Dzień Świętego Patryka wiaże się z kolejnym podaniem o patronie Irlandii. Według legend, Święty Patryk widząc, że szklanki nie są wypełnione do pełna, nastraszył szynkarkę, że jeżeli nadal będzie oszukiwać i nie dolewać pełnej miarki trunku, w jej karczmie pojawią się potwory. Przerażona kobieta wzięła jego słowa do serca i dopełniała szklanice.

Komentarze
Czytaj jeszcze: