Gigantyczny krokodyl schwytany w Australii. Ma prawie 4,5 m długości! [WIDEO]

Krokodyl różańcowy to największy gatunek gada na świecie. W parku Flora River w Australii strażnicy dzikiej przyrody złapali okaz mierzący 4,4 m i ważący aż 350 kg. Jest to największy krokodyl odłowiony na tym obszarze w ostatnich latach.

Gigantyczny gad złapany

Krokodyl różańcowy to największy gatunek gada na świecie. W Australii w stanie Terytorium Północne na terenie parku Flora River złapano samca tego gatunku. Jak podał starszy strażnik przyrody John Burke, zwierzę mierzyło 4,4 metra długości i ważyło 350 kilogramów.

Od początku lat 70. liczba krokodyli spotykanych na północy Australii stale rośnie. To właśnie w tym okresie gady zostały objęte ochroną. Złapanie tak ogromnego zwierzęcia jest przypomnieniem dla turystów, że są w kraju, który z nich słynie i należy być ostrożnym szczególnie w pobliżu zbiorników wodnych i rzek.

Z pewnością rośnie ich liczba i to jest jeden z powodów, dla których mamy strefy zarządzania - aby zmniejszyć ich liczbę w obszarach o dużym natężeniu ruchu (turystycznego), by zmniejszyć prawdopodobieństwo interakcji między "różankami" a ludźmi

- mówił John Bruke

 

Bywają większe

Krokodyl różańcowy jest jednym z największych drapieżników na Ziemi. Jest bardzo niebezpieczny, ponieważ poluje zarówno w rzekach, jak i na lądzie. Samce tego gatunku mogą osiągać sześć metrów długości i ważyć ponad tonę. Krokodyle te mogą też żyć w słonej wodzie.

Nigdy nie bądź beztroski przy wodzie i pływaj tylko w wyznaczonych kąpieliskach lub basenach. Krokodyle można znaleźć na każdym szlaku wodnym w regionie Top End i zawsze powinieneś być "krokodyloostrożny"

- radził Burke w wywiadzie udzielonym gazecie "Katherine Times"

Choć złapany okaz jest monstrualnych rozmiarów, to krokodyle różańcowe potrafią przybrać większe rozmiary. Trzy lata temu większy gad został złapany w tym samym rejonie, jednak bliżej morza, tamten krokodyl mierzył 4,7 m. Mimo swoich rozmiarów gady te są łapane do celów hodowlanych. Jedynie w hodowlach mogą być zabijane dla pozyskania mięsa i skór.

 

 

Autor: Konrad Lubaszewski

Komentarze
Czytaj jeszcze: