Jak dbać o zdrowie na każdym etapie życia? To nie tylko sport i dieta!

Zdrowie to nie tylko brak chorób, ale przede wszystkim ogólny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny - taką definicję przyjmuje Światowa Organizacja Zdrowia. W zabieganym świecie łatwo zapomnieć o podstawowych zasadach dbania o siebie. Jednak kilka zmian w codziennych nawykach może znacząco wpłynąć na nasze życie.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/BGStock72
zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/BGStock72

Nie będziemy owijać w bawełnę: nie istnieje nic, co sprawiłoby, że wraz z wiekiem nasz organizm nie będzie funkcjonować gorzej. Jednak dzięki zmianie kilku istotnych nawyków możemy przedłużyć naszą ogólną sprawność. Jeśli zwrócisz na to uwagę, być może pozytywnie wpłynie to na Twoje zdrowie.

Odpowiednia dieta to podstawa

Znacie powiedzenie: "jesteś tym, co jesz?". Żeby nie było, jeśli lubisz tzw. śmieciowe jedzenie z fast foodów, nie oznacza to, że jesteś śmieciem. Wyobraź sobie raczej, czy chcesz, by niezdrowa żywność zatruwała Twój zdrowy organizm, bowiem nieodpowiednia dieta może prowadzić do różnych schorzeń, takich jak cukrzyca czy otyłość.

Odpowiedni harmonogram odżywiania chroni nas nie tylko przed wieloma chorobami przewlekłymi, ale i wpływa pozytywnie na samopoczucie, spowalniając przy okazji procesy starzenia. Na dodatek dzięki diecie jesteśmy w stanie zachować prawidłową masę ciała i dłużej cieszyć się sprawnością ruchową. Oprócz tego możemy stać się silniejsi przy podejmowaniu intensywniejszego wysiłku fizycznego.

Aktywność fizyczna również jest ważna

Ruch to zdrowie – tak naprawdę tyle można byłoby powiedzieć i zakończyć wątek. Czasem mówi się: "idź pobiegać", by móc zapomnieć o swoich problemach psychicznych. Choć brzmi to trochę prześmiewczo, to jednak jest w tym ziarenko prawdy, bowiem regularna aktywność fizyczna może łagodzić stres, poprawiać nastrój, a nawet zmniejszać ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych i depresji.

Aktywność fizyczna to nie tylko regularnie chodzenie na siłownię. Pod nią kryje się m.in. spacerowanie, jeżdżenie na rowerze, pływanie czy nawet... morsowanie – dla każdego coś się znajdzie. Jeśli masz trudności z ćwiczeniami w pojedynkę, to poszukaj zajęć grupowych. Obecnie wiele siłowni i klubów sportowych ma ofertę wspólnych zajęć. Możemy powiedzieć, że to nie tylko idealna okazja do rozprostowania kości, ale i nawiązania jakichś relacji.

Badania profilaktyczne – o tym NIGDY nie zapominaj!

Mówi się, że badania profilaktyczne powinno robić się przynajmniej raz w roku. Dzięki nim możemy przedwcześnie wykryć, że coś jest nie tak z naszym organizmem. Niezależnie od wieku, każdy powinien co roku wykonywać podstawowe badanie profilaktycznie:

  • morfologia,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom glukozy we krwi,
  • badanie tarczycy,
  • badanie kreatyniny,
  • lipidogram,
  • próby wątrobowe
  • i w przypadku kobiet – badania ginekologiczne i cytologia.

Oprócz tego należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu uzębienia, słuchu i wzroku. Jeśli zaobserwujemy jakieś niepokojące i nieznane nam wcześniej objawy, nie możemy ich bagatelizować. Warto pamiętać też, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Zrezygnuj z używek

Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu czy zażywanie narkotyków – z oczywistych względów – wpływa negatywnie nie tylko na naszą psychikę i relacje społeczne, ale przede wszystkim powoli wyniszcza nasz organizm. Dowiedziono, że nałogi skracają życie, a poza tym są nieustannie przywiązane do naszego portfela. Wyobraź sobie, że palisz jedną paczkę papierosów dziennie, która kosztuje 17 zł. To oznacza, że w tym miesiącu na fajki wydasz ponad 500 zł. To ogromna kwota, którą można poświęcić przecież na coś zupełnie innego, np. na realizację własnych marzeń.

Jeśli masz trudności z wyjściem z nałogu, rozważ podjęcie terapii lub skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że zawsze możesz sięgnąć po pomoc.

Zadbaj o zdrowie psychiczne

Warto mieć z tyłu głowy także komfort psychiczny. Udowodniono, że samopoczucie wpływa na nasze zdrowie, wywołując reakcje układu odpornościowego i hormonalnego. W szczególności warto zadbać o:

  • optymistyczne podejście do świata,
  • pewność siebie,
  • pasje i hobby,
  • czas na odpoczynek,
  • i odpowiednią długość snu.

Bieg czasu jest nieunikniony i z każdym rokiem nie będziemy młodsi, tylko starsi. Wprowadzając jednak kilka zmian w naszym życiu, możemy spowolnić proces starzenia i sprawić, że będzie nam się żyło po prostu lepiej.

ChatGPT próbował zdać egzamin z medycyny. Jeszcze długo nie będzie leczył ludzi
ChatGPT podszedł do egzaminu specjalizacyjnego z "interny" na Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i... nie zdała go. Wiadomo już, że mimo imponującego postępu technologicznego, ludzki umysł pozostaje...

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Jak dbać o zdrowie na każdym etapie życia? To nie tylko sport i dieta! to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.