fot. shutterstock.com
Umówmy się, jazda w ciszy bywa nużąca, dlatego też muzyka jest nieodłącznym towarzyszem samochodowych wypraw. Jak nic innego może wpływać na nastrój, a przez to także zachowania za kierownicą. Naukowcy z Uniwersytetu São Paulo w Brazylii stwierdzili nawet, że słuchanie muzyki klasycznej lub instrumentalnej może zmniejszać stres odczuwany przez kierowców. A jak to jest w przypadku innych, mocniejszych brzmień?
W jaki sposób muzyka wpływa na styl jazdy?
Muzyka ma niezwykłą zdolność do wpływania na nasz nastrój i zachowanie, co jest szczególnie widoczne podczas jazdy samochodem. Rytmiczne utwory mogą pobudzać kierowców i zwiększać czujność, podczas gdy spokojniejsze melodie mają tendencję do uspokajania i pomagają w skupieniu. Zatem już wiadomo, czego słuchać w porannych korkach podczas codziennej drogi do pracy.
Nie można jednak polegać wyłącznie na spokojnych dźwiękach. Na budowanie pewności siebie za kółkiem wpływają również polisy ubezpieczeniowe, chroniące przed finansowymi skutkami błędów za kierownicą. Warto sprawdzić ofertę ubezpieczenia OC w HDI, które dostępne jest w dwóch wariantach – podstawowym oraz Turbo.
Głośna muzyka a bezpieczeństwo na drodze
Jak wspomniano wcześniej, muzyka może zarówno wspierać, jak i zakłócać koncentrację kierowcy. Spokojne, relaksujące utwory w tle często pomagają w skupieniu i zmniejszają stres, co jest korzystne dla bezpieczeństwa jazdy. Z drugiej strony, głośne i agresywne dźwięki będą odwracać uwagę od drogi i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Jest to istotne zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych, gdzie pełna koncentracja jest niezbędna.
Należy pamiętać również o innym aspekcie. Odtwarzana na cały regulator muzyka w samochodzie często jest uznawana za czynnik rozpraszający, który może zwiększać ryzyko wypadków. Wysoki poziom decybeli utrudnia odbiór dźwięków z otoczenia, takich jak syreny pojazdów uprzywilejowanych, a także wpływa na czas reakcji kierowcy. Dlatego zaleca się umiarkowane ustawienia głośności, które pozwolą cieszyć się ulubioną playlistą, a przy tym nie rozpraszają uwagi.
Playlista na drogę. Jak wybierać utwory na podróż samochodem?
Dobór odpowiedniej playlisty na podróż samochodem może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zaleca się wybieranie utworów, które są zgodne z preferencjami, ale nie powodują nadmiernej ekscytacji czy rozkojarzenia. Utwory o średnim tempie i bez gwałtownych zmian rytmu w tym przypadku mogą być najlepszym wyborem. Psychologowie wskazują, że idealne tempo to takie, które przypomina bicie serca.
Jak zatem stworzyć playlistę idealną do słuchana w aucie? Większość muzyki radiowej doskonale się do tego nadaje. Wystarczy włączyć tylko ulubioną stację. Utwory są tam różnorodne, a dodatkowo regularnie pojawiają się wstawki informacyjne oraz wtrącenia prezenterów. Natomiast osoby, które lubią tworzyć listy piosenek, mają do wyboru wiele możliwości w aplikacjach streamingowych. Jedną z nich są gotowe playlisty stworzone do słuchania podczas prowadzenia samochodu.
Czy się sprawdzają? To zawsze jest kwestia indywidualna, ale uważa się powszechnie, że warto postawić na artystów takich jak Norah Jones czy Jack Johnson, których spokojne, melodyjne utwory mogą pomóc w utrzymaniu skupienia. Utwory instrumentalne, na przykład Ludovica Einaudiego, zapewniają tło muzyczne odpowiednie do jazdy autem.
Co ze śpiewaniem podczas jazdy – czy to bezpieczne?
Każdy z nas ma swoje ulubione piosenki i jeśli je słyszymy, mamy ochotę śpiewać. Samochód to miejsce, gdzie często jesteśmy sami. Nie musimy obawiać się krytyków i możemy pozwolić sobie na bardziej swobodne zachowanie. Pozostaje pytanie – czy to bezpieczne?
Zbytnie zaangażowanie w śpiewanie, zwłaszcza przy głośnej muzyce, może prowadzić do chwilowej utraty skupienia, do czego nie można dopuścić podczas jazdy samochodem. Nie trzeba jednak rezygnować z nucenia czy podśpiewywania pod nosem, o ile nie odciąga to uwagi od drogi i nie wpływa negatywnie na zdolność kierowcy do reagowania na niespodziewane sytuacje.
Wpływ muzyki na bezpieczeństwo jazdy. O tym pamiętaj!
Muzyka ma bardzo duży wpływ na styl jazdy, bezpieczeństwo i komfort kierowców. W sytuacji kiedy potrzebna jest koncentracja, odpowiedni dobór utworów może nie tylko zwiększyć przyjemność z prowadzenia samochodu, ale również przyczynić się do bezpieczeństwa na drodze. Ważne jest, aby kierowcy byli świadomi wpływu muzyki na ich zachowanie i dostosowywali swoje playlisty tak, aby nie miały bezpośredniego wpływu na styl ich jazdy.