Miękkie ręczniki po praniu? Pamiętaj o kilku rzeczach
Ważne jest z jakiego materiału wykonane są ręczniki i jaka jest ich gramatura? Jak często przy zakupie zwracacie uwagę na ich gęstość i chłonność? Gramatura materiału to w skrócie ciężar tkaniny określany w gramach na metr kwadratowy (g/m2) - te informacje znajdziecie na metce. Im grubszy ręcznik, tym lepiej będzie chłonął wodę, ale też dłużej schnął. Przyjmuje się, że ręczniki o gramaturze:
- 300-400 g/m2 są najlżejsze i szybkoschnące, często tworzone z mikrofibry - idealne na wycieczkę w góry, plażę czy trening;
- 450-500 g/m2 to typowe modele kąpielowe, o dużej wytrzymałości i chłonności materiału;
- 600-700 g/m2 spotkamy najczęściej w hotelach – są grube, puchate i potrzebują najwięcej czasu, aby całkowicie wyschnąć.
Jeżeli już wiemy, co w ręczniku jest dla nas najważniejsze - czas na odpowiednią pielęgnację. By służył nam długo i nie tracił swoich właściwości, warto pamiętać o kilku zasadach.
Jak nie należy "traktować" ręczników? Co robić, by dłużej cieszyły miękkością i chłonnością?
- nie przesadzaj z detergentami w czasie prania,
- nie używaj nowego ręcznika bez prania,
- nie pierz w zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperaturze,
- nie przepełniaj bębna pralki,
- nie pierz zbyt rzadko,
- nie zostawiaj wilgotnych w łazience.
Miękkie ręczniki na długo. Jak je prać?
Przed użyciem nowego ręcznika, należy go wyprać. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża ilość detergentów niszczy włókna i "blokuje" ich właściwości. Materiały przestają być chłonne. W konsekwencji stają się twarde i nie absorbują wody, a przecież nie o to chodzi. Alternatywą dla sztucznych płynów mogą być ocet i soda oczyszczona, które w naturalny sposób zmiękczą pranie.
Nie zapominajmy o tym, że ręczniki chłoną sporo wody, więc w praniu bęben pralki nie powinien być przepełniony, by proces czyszczenia nie został zaburzony. Najlepiej prać je osobno, oddzielając od innych materiałów i odzieży.
Nie przesadzajmy również z temperaturą. W przypadku ręczników żadna skrajność nie jest dobra. Powinniśmy unikać wygotowywania ich w 90°C - to sprawi, że nasze ręczniki szybko staną się bardzo czyste, ale też wyblakłe, szorstkie i zniszczone. Działajmy, sugerując się informacjami zamieszczonymi na metkach.
Przed powieszeniem na suszarce warto dokładnie wytrzepać materiał tak, by jego włókna uniosły się.
W codziennym użytkowaniu warto pamiętać o tym, by po każdym użyciu rozłożyć ręczniki, żeby jak najszybciej wyschły. Zostawianie ich zwiniętych w wilgotnym pomieszczeniu szkodzi włóknom.