hity na MAXXa
hity na MAXXa

Jak szybko rozpalić grilla? Mamy kilka cennych rad! Sprawdź, jaki węgiel wybrać? Która rozpałka jest najlepsza?

Masz ochotę na pyszne dania z rusztu, ale zazwyczaj rozpalenie grilla nie należy do Twoich ulubionych zadań? Zastanawiasz się, jaka rozpałka jest najlepsza? Jak sprawić, by trwały ogień pojawił się szybko? Mamy kilka wskazówek!

zdjęcie ilustracyjne, shutterstock.com

Jak szybko rozpalić grilla?

Jak szybko rozpalić grilla, by nie tracić cennego czasu? Wystarczy zastosować kilka prostych zasad. Na początku warto pomyśleć o tym, czym palimy pod rusztem. To bardzo istotna kwestia. Zatem brykiet czy węgiel? Każdy bowiem ma wady i zalety.

  • Węgiel drzewny ulega całkowitemu rozpaleniu, osiąga wyższą temperaturę żaru niż brykiet. Aby osiągnąć odpowiedni żar do grillowania wystarczy 15 minut. Minus: należy często dokładać węgiel drzewny, aby utrzymać odpowiednią temperaturę.
  • Brykiet natomiast zapewnia nam dłuższe grillowanie - spala się wolniej od węgla drzewnego. Jednak aby osiągnąć odpowiednią temperaturę żaru do grillowania, brykiet może się palić nawet 45 minut.

Najlepsza rozpałka na grilla

Co z rozpałką? Zapomnijmy już o pomocy gazet - obecnie rozpalanie grilla "na gazecie" może stanowić ryzyko zatrucia się ze względu na zastosowanie farby drukarskiej. W wielu sklepach mamy do wyboru te w formie kostki lub w płynie. Wybierając rozpałkę sprawdźmy jej skład – zwróćmy uwagę czy nie posiada dużej ilości denaturatu, benzyny czy innych łatwopalnych płynów. Oczywiście podpałka w płynie to najczęściej wykorzystywany produkt do rozpalenia grilla - ze względu na prostotę jego użycia. Jednak często sięgamy po podpałkę białą, stałą z masą zapałczaną, podpałkę szarą lub z wełny drzewnej. Wybór rozpałki to kwestia indywidualna - pamiętajmy jednak, aby kupić podpałkę od sprawdzonego producenta. 

Nigdy nie trzymajmy rozpałki blisko grilla - uważajmy, żeby ogień jej nie zajął.

No to rozpalamy grilla! Jak? To proste - zawsze stosujcie się do poniższych kilku uwag, aby zostaniecie mistrzem grillowania.

Rozpalanie grilla

  1. Grill należy ustawić na równej powierzchni - jeżeli to możliwe, w miejscu osłoniętym od wiatru.
  2. W palenisku grilla ułóżmy delikatną ścieżkę węgla lub brykietu (tak, aby produkty bezpośrednio się dotykały). Jeżeli planujemy dłuższe grillowanie - ułóżmy węgiel/brykiet w kopczyk.
  3. Dodajmy podpałkę - podlejmy produkt lub pokruszoną rozpałkę włóżmy pod kopczyk lub połóżmy w kilku miejscach.
  4. Jeżeli nasz ogień jest słaby, pomachajmy kilka razy gazetą nad paleniskiem grilla.
  5. Po ok. 10 minutach część węgla/brykietu zacznie się palić - wtedy należy go lekko rozgarnąć, tak aby płomień swobodnie się palił i zajął nierozpalone części.
  6. Jeżeli węgiel/brykiet jest dobrze rozżarzony - można rozpocząć grillowanie!
  7. Smacznego!

Czytaj także:

Proste przepisy na smaczne dodatki do grillowanych dań? Sprawdź te propozycje!
Szukacie grillowych inspiracji? Macie pyszne mięsa, ale zastanawiacie się nad delikatnymi dodatkami i nie chodzi to o chleb albo ziemniaki? Kilka pomysłów znajdziecie na kulinarnym portalu kwestiasmaku.com.

Jak wyczyścić grilla? Domowe sposoby mogą Ci w tym pomóc!
Jak sprawnie wyczyścić grilla bez używania drogich, chemicznych specyfików? Czasami wystarczy wykorzystać proste produkty, które znajdują się w kuchni. Domowe sposoby nigdy nie zawodzą!

 

Oceń ten artykuł 0 0