Dziecięce gwiazdy PRL-u
"Siedem życzeń", "Czterdziestolatek", "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech" to wielkie telewizyjne hity, które powstały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Produkcje okazały się hitami, a młodzi aktorzy cieszyli się niemałą popularnością. Jak dzisiaj wyglądają dziecięce gwiazdy PRL-u?
Filip Łobodziński ("Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana")
Filip Łobodziński w dzieciństwie wystąpił w produkcjach "Abel, twój brat", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana" czy "Poszukiwany, poszukiwana". Później zboczył z aktorskiej ścieżki. Został dziennikarzem i tłumaczem literatury hiszpańskojęzycznej. Fani z pewnością śledzą też muzyczny wątek jego kariery - aktor jest członkiem Zespołu Reprezentacyjnego czy DYLAN.PL.
Filip Łobodziński i Henryk Gołębiewski ("Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana"), fot. AKPA
Henryk Gołębiewski ("Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana")
Henryk Gołębiewski w młodości zagrał w kultowych produkcjach „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech” czy "Stawiam na Tolka Banana". Wiele osób wróżyło mu wielką karierę, jednak - ku zaskoczeniu fanów - aktor na wiele lat zniknął z ekranów. Wrócił po niemal dwóch dekadach nieobecności. Zagrał główną rolę w filmie "Edi". Później pojawiał się epizodycznie w wielu produkcjach, jak np. "Świat według Kiepskich" czy "Lombard. Życie pod zastaw".
Henryk Gołębiewski (Poldek - "Podróż za jeden uśmiech", Bolek Pabisz "Cegiełka" - "Stawiam na Tolka Banana"), fot. AKPA
Krzysztof Janczar ("Wojna domowa")
Krzysztofa Janczara widzowie z pewnością pamiętają z "Wojny domowej". To tam debiutował, tworząc niezapomnianą rolę Pawła Jankowskiego. Miał wówczas 15 lat. Po maturze rozpoczął studia aktorskie w Łodzi. Później wziął udział w wielu produkcjach teatralnych, filmowych i telewizyjnych.
Krzysztof Janczar (Paweł Jankowski "Wojna domowa"), fot. AKPA
Piotr Kąkolewski ("Czterdziestolatek")
Piotr Kąkolewski wcielił się w postać Mareczka, syna głównych bohaterów - państwa Karwowskich, w serialu "Czterdziestolatek". Niedługo później zakończył przygodę z telewizją i porzucił aktorstwo. Od wielu lat jest cenionym architektem.
Piotr Kąkolewski (Marek Karwowski "Czterdziestolatek") i Andrzej Kopiczyński, fot. AKPA
Mirella Olczyk-Kurkowska ("Czterdziestolatek")
Mirella Olczyk-Kurkowska była nastolatką, gdy pojawiła się w "Czterdziestolatku", gdzie zagrała Jagodę - siostrę Marka (Piotr Kąkolewski). W obsadzie zastąpiła Grażynę Woźniak, która wcześniej tworzyła postać serialowej córki Stefana i Magdy Karwowskich. Za namową rodziców przerwała karierę aktorską. Przez jakiś czas pracowała jako mim w teatrze, ostatecznie jednak zdecydowała się na rozwój naukowy. Dziś jest doktorem nauk humanistycznych i wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.
Mirella Olczyk-Kurkowska (Jagoda Karwowska "Czterdziestolatek"), fot. AKPA
Daniel Kozakiewicz ("Siedem życzeń")
Daniel Kozakiewicz zagrał w cenionym serialu "Siedem życzeń". Wcielał się w głównego bohatera - Darka Tarkowskiego. Później widzowie mogli zobaczyć go jeszcze w "Zmiennikach", gdzie stworzył postać brata Kasi Pióreckiej (Ewy Błaszczyk).
W dorosłym życiu nie kontynuował kariery aktorskiej. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat mieszkał za granicą, gdzie zajmował się fotografią artystyczną. W 2011 r. wrócił do Polski.