hity na MAXXa
hity na MAXXa

Kompulsywne objadanie się - jak to pokonać?

Czym jest kompulsywne objadanie się, kogo najczęściej dotyka i jak można pokonać to zaburzenie? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co to jest kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się, znane również jako Binge Eating Disorder (BED), to poważne zaburzenie odżywiania. Charakteryzuje się regularnymi epizodami niekontrolowanego jedzenia, podczas których osoba spożywa znacznie więcej, niż przeciętny człowiek byłby w stanie pochłonąć w podobnym czasie. Nie jest to zwykłe "podjadanie", ale bardzo intensywne pochłanianie dużych porcji żywności aż do poczucia dyskomfortu. Osoby cierpiące na BED często czują się winne, wstydzą się i są zaniepokojone swoim jedzeniem, ale czują się bezsilne, aby to zatrzymać.

Kto najczęściej choruje na kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się nie wybiera. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy płci. Zaburzenie to jest jednak częściej diagnozowane u kobiet niż u mężczyzn. Według badań, około 3,5% kobiet i 2% mężczyzn doświadcza kompulsywnego objadania się w ciągu swojego życia.

Chociaż BED może pojawić się w każdym wieku, najczęściej zaczyna się w późnym okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości. Często jest związane z innymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, lęk czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe.

fot. Shutterstock

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko rozwoju kompulsywnego objadania się. Genetyka odgrywa tutaj dużą rolę - osoby, które mają krewnych pierwszego stopnia z BED, są bardziej narażone na rozwój tego zaburzenia.
Inne czynniki to historia diet i nadwaga. Osoby, które wielokrotnie próbowały restrykcyjnych diet, są bardziej narażone na kompulsywne objadanie się. Podobnie, osoby z nadwagą lub otyłością są częściej dotknięte przez BED, chociaż warto zaznaczyć, że nie wszyscy ludzie z BED mają nadwagę.

Do czego prowadzi kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się może powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: otyłość, cukrzyca, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi i pewne typy raka. Schorzenie to może także odbić się na zdrowiu psychicznym i doprowadzić do depresji, lęku czy niskiej samooceny. Wiele osób z BED doświadcza również problemów z relacjami, pracą i szkołą.

Kompulsywne objadanie się - co to

fot. Shutterstock

Jak powstrzymać kompulsywne objadanie się?

Powstrzymanie kompulsywnego objadania się nie jest łatwe, ale możliwe. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że jest to zaburzenie, a nie brak samodyscypliny. Nierzadko zaakceptowanie tego stanu rzeczy wymaga profesjonalnej pomocy, a często skutecznym podejściem jest terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zmienić negatywne wzorce myślenia i zachowania. Ważne jest również utrzymanie zdrowego stylu życia, w tym regularne spożywanie zbilansowanych posiłków, uprawianie systematycznej aktywności fizycznej i dbanie o dobry sen. W niektórych przypadkach pomocne może być również stosowanie leków.

Patricia Kazadi szczerze o swoich zaburzeniach odżywiania. "Potrafiłam najeść się tak, że chciało mi się wymiotować"
Patricia Kazadi udzieliła niedawno szczerego wywiadu, w którym opowiedziała o swoich problemach ze zdrowiem. Gwiazda wyznała, że cierpiała na poważne zaburzenia odżywiania. Teraz aktorka chce wykorzystać swoją rozpoznawalność, aby walczyć z body...

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Kompulsywne objadanie się - jak to pokonać? to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.