hity na MAXXa
hity na MAXXa

Masa solna - składniki. Jak ją zrobić? Jak barwić? Jak suszyć?

Z masy solnej możesz zrobić dużo pięknych ozdób. Możliwości są nieograniczone, a koszt samej masy bardzo niewielki. To doskonały "materiał" plastyczny dla osób w każdym wieku! Można zrobić z niej figurki, ozdoby, ramki, odznaki - co tylko sobie wymyślisz! Czego potrzebujemy, by zrobić masę solnną?

Masa solna. Składniki

Masa solna jest niezwykle prosta do zrobienia. Potrzebne są tylko trzy składniki:

  • mąka - 1 szklanka
  • sól - 1 szklanka
  • woda - ok. 0.5 szklanki

Masa solna. Jak zrobić?

Do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Mieszamy i stopniowo wlewamy niewielką ilość wody. Znów mieszamy i dodajemy następną część wody. Czynność powtarzamy. Gdy mamy już wymieszane dokładnie wszystkie składniki, ciasto wyjmujemy na stół lub stolnicę i ugniatamy, aż będzie gładkie.

Kolorowa masa solna. Jak farbować?

Kolorową masę solną możemy uzyskać korzystając m.in. z przypraw lub barwników spożywczych.

Do podstawowego przepisu na masę solną możemy dodać kakao, cynamon, paprykę lub kurkumę. Kurkuma nada masie żółty kolor, cynamon beżowy, papryka czerwony, a kakao brązowy. Intensywność zależy od ilości barwnika. Do masy możemy dodać również barwniki spożywcze. Dostępnych kolorów jest bardzo dużo. Masę najlepiej ugniatać w rękawiczkach, bo barwniki zmienią kolor skóry na kilka dni.

Warto też dodać, że po wysuszeniu naszych arcydzieł z masy solnej sami możemy je pomalować farbkami - najlepiej akrylowymi.

Masa solna - suszenie

Jeżeli skończyliśmy już nasze dzieła z masy solnej - czas je wysuszyć, by służyły nam dlugi czas. Pierwszą metodą jest "wolne suszenie" - zostawiamy figurki na kilkanaście godziny, by spokojnie wyschły - najlepiej w jakimś ciepłym, nasłonecznionym miejscu.

Niecierpliwi mogą wysuszyć swoje prace w piekarniku. Rozgrzewamy go do temperatury 50-60 stopni i wkładamy dekoracje z masy solnej. Po godzinie sprawdzamy, jak przebiega proces suszenia i odwracamy nasze dzieła. Suszymy dalej. Powtarzając tę czynność do skutku. Wszystko zależy od grubości elementów - im grubsze tym dłużej schną.

Oceń ten artykuł 0 0