Skuteczne metody na parujące okulary
Najlepszym sposobem na zaparowane okulary jest szczelna maseczka. Para na szkłach osadza się bowiem wtedy, gdy wydychane powietrze ucieka górą przez szczelinę między twarzą a materiałem. Tak dzieje się, gdy maseczka nie przylega prawidłowo do twarzy. Prawidłowe przyleganie zapewniają na przykład maseczki z drucikiem wszytym na wysokości nosa.
Poza tym istnieje kilka metod na zaparowane przez maseczkę okulary. Jedną z nich jest pokrycie szkieł warstwą gliceryny. Kilka kropel cieczy wcieramy ściereczkę w wewnętrzną i zewnętrzną stronę szkieł okularów, a następnie polerujemy je. Tak przygotowane okulary nie będą parować aż do momentu, gdy warstwa gliceryny nie zostanie starta ze szkieł.
W podobny sposób działają preparaty z substancją hydrofobową (na przykład: płyny czyszczące do szyb i luster, mydło, pianka do golenia), które odpychają wodę i uniemożliwiają osiadanie pary na szkłach.
Amerykanie i Koreańczycy proponują proste rozwiązania
Niedawno w dzienniku The New York Times ukazał się artykuł pt. "Co zrobić, żeby okulary nie parowały, gdy mamy na twarzy maskę?". Jedną z banalnych metod jest podciągnięcie maski na nos na tyle wysoko, by wsunęła się pod okulary. W ten sposób będzie szczelniej przylegać do twarzy.
Ciekawy i skuteczny sposób zaproponował również koreański lekarz. Jak zapobiec parowaniu okularów w czasie noszenia maseczek pokazuje poniższy film:
Źródło: Marcin Czarnobilski/RMF24
Zobacz także: