fot. Shutterstock
W czwartek, 4 maja rozpoczęły się tegoroczne matury. Abiturienci przystąpili najpierw do arkuszy z języka polskiego na poziomie podstawowym – obowiązkowego egzaminu, który zdaje się po uzyskaniu przynajmniej 30% punktów.
Matura 2023 w dwóch formułach
W tym roku do egzaminu dojrzałości przystępują dwie grupy uczniów: absolwenci gimnazjum i czteroletnich techników oraz ośmioletnich szkół podstawowych i czteroletnich liceów. Pierwsza grupa otrzymała arkusze w formule 2015 (oznaczone kolorem pomarańczowym), zaś druga w formule 2023 (oznaczone kolorem fioletowym).
Różnicą pomiędzy tymi dwiema formułami jest nie tylko zakres zadań, ale i czas ich rozwiązywania. W przypadku egzamin z języka polskiego w starej formule jest to 170 minut, natomiast maturzyści przystępujący do matury według nowych zasad mają na rozwiązanie arkusza aż 240 minut.
Matura z języka polskiego 2023. Jakie były tematy rozprawek?
Nieodłącznym elementem arkusza z języka polskiego jest wypracowanie, które ma największy procentowy udział w wyniku egzaminu. W starej formule zdający mieli możliwość wybrania rozprawki lub interpretacji wybranego tekstu literackiego. W przypadku nowej abiturienci mają do wyboru dwa tematy, w których muszą odnieść się do lektur obowiązkowych, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów. W tym roku maturzyści mogli napisać swoją pracę na następujące tematy:
Matura 2023 z języka polskiego w formule 2015
Listę tematów, które pojawiły się na maturze w formule 2015, potwierdził w Rozmowie w południe w RMF FM szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik.
- Temat 1: Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza;
- Temat 2: Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Na podstawie fragmentu "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego;
- Temat 3: interpretacja wiersza Ewy Lipskiej pt. "Mogę".
Matura 2023 z języka polskiego w formule 2023
- Temat 1: Człowiek – Istota pełna sprzeczności;
- Temat 2: Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
Matura z języka polskiego 2023. Takie tematy pojawiły się w poprzednich latach
W ubiegłym roku na egzaminie z języka polskiego pojawił się "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza oraz "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. Absolwenci mogli też zinterpretować wiersz Józefa Barana pt. "Najkrótsza definicja człowieka". W poprzednich latach pojawiły się następujące tematy wypracowań:
- Matura 2022: Czym dla człowieka może być tradycja? Na podstawie fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza;
- Matura 2021: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Na podstawie fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa;
- Matura 2020: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych wpływa na przesłanie tego utworu? Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego;
- Matura 2019: Czym dla człowieka może być wolność? Na podstawie fragmentu "Dziadów cz. III" Adama Mickiewicza;
- Matura 2018: Tęsknota – siła budująca czy niszcząca ludzkie życie? Na podstawie fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa;
- Matura 2017: Praca – pasja czy obowiązek? Na podstawie fragmentu "Ziemi, planety ludzi" Antoine’a de Saint-Exupery’ego;
- Matura 2016: Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Na podstawie fragmentu "Dziadów cz. IV" Adama Mickiewicza.
Tegoroczny egzamin maturalny potrwa do 23 maja. Wyniki matur zostaną natomiast ogłoszone 7 lipca. Absolwenci, którzy nie zdadzą tylko jednego egzaminu w części pisemnej lub w części ustnej, będą mogli poprawić go w sierpniu.
Aktualizacja: czwartek, 4 maja 2023 (14:23)