Dlaczego zebry mają paski?
Dlaczego zebra ma paski? Czy to białe czarne pasy na białym tle czy odwrotnie? W jakim celu natura obdarzyła to zwierzę tak charakterystycznym ubarwieniem? Wiele osób z pewnością chociaż raz szukało odpowiedzi na te pytania, a naukowcy z Uniwersytetu Eötvösa w Budapeszcie postanowili raz na zawsze rozwiązać te zagadki!
Grzegorz Jasiński z redakcji RMF24.pl bliżej przyjrzał się wynikom badań naukowców z Budapesztu. W jednym z wydań magazynu "The Journal of Experimental Biology" można przeczytać, że badacze - po serii eksperymentów - zauważają, że zebra ma pasy, bo na pasach mucha nie siada i nie gryzie.
fot. shutterstock.com
Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Eötvösa pokazały, że pasy pomagają uniknąć bolesnych i niebezpiecznych ukąszeń żywiących się krwią much, zwanych gzami i ślepakami. Obserwowano zachowanie owadów w pobliżu modeli zebr pomalowanych wzdłuż, w poprzek i w kratkę. Ponadto też w eksperymentach brały udział konie, zebry i... konie przebrane za zebry.
Okazało się, że najmniejsze zainteresowanie much wzbudzały modele wyglądające, jak naturalne zebry. Naukowcy nie wykluczają tu związku z tym, że pionowe pasy mogą zakłócać poziomą polaryzację światła, na którą owady są szczególnie czułe. Tak spolaryzowane jest światło po odbiciu od powierzchni wody, która służy im nie tylko do picia ale i składania jaj. Pionowe pasy dezorientują je - w związku z tym, muchy zdecydowanie rzadziej i mniej chętnie lądują na zebrach.
Czarne pasy na białym tle czy odwrotnie?
Jeżeli kwestię zasadności istnienia pasów na zebrach mamy już wstępnie wyjaśnioną, to pozostaje jeszcze pytanie natury bardziej technicznej... Czy paski widzimy czarne na białym tle? Czy białe na czarnym?
Naukowcy rozwiązali również tę zagadkę: zebra ma białe pasy na czarnym tle. Embriony zebry są czarne, pasy pojawiają się później.
fot. shutterstock.com