Kontrowersyjna przeróbka
Powodem procesu przeciwko Nergalowi jest plakat reklamujący trasę koncertową zespołu „Behemoth” sprzed 4 lat. Nosiła ona nazwę "Rzeczpospolita Niewierna" i na plakatach widzieliśmy godło, na którym orzeł zamiast korony miał rogi, trupie czaszki w skrzydłach i odwróconym krzyżem zamiast korpusu. Wszystko to zostało splecione wężami.
To właśnie tak przerobiony obraz polskiego godła spowodował oskarżenie artysty o jego znieważenie. Oprócz Adama Darskiego na ławie oskarżonych zasiadł także autor grafiki, Rafał Wachterowicz oraz prowadzący sklep internetowy i stronę zespołu Maciej Gruszka.
Nergal nie przyznaje się do winy
Lider zespołu "Behemoth" nie czuje się winny znieważenia godła narodowego. Artysta twierdzi, że to nie było jego intencją, a grafika wcale nie przedstawia orła. Uważa, że zostały w niej wykorzystane symbole od dawna używane w subkulturze metalowej i to nie on je wymyślił.
Nie chciałem zbezcześcić polskiego godła. Ptak na plakacie to nie orzeł, ale feniks. Jestem patriotą i szanuję kraj, w którym się urodziłem. Jestem artystą wykonującym sztukę ekstremalną. Symbole na plakacie są od lat używane przez zespoły grające muzykę heavy metal i kojarzone przez fanów zespołów grających w tym nurcie. To nie ja je wymyśliłem
- mówił w sądzie Adam Nergal Darski
Rafał Wachterowicz, grafik odpowiedzialny za "godło" i znany ze współpracy z takimi zespołami jak Iron Maiden, Slayer, czy Rolling Stones, także nie przyznał się do winy. Tłumaczył, że dla niego węże i czaszki wcale nie są symbolami satanistycznymi.
Dla mnie "Rzeczpospolita Niewierna" odnosi się do naszej rzeszy fanów, którzy podobnie, jak my decydują się myśleć inaczej. Myśleć za siebie. To co robimy jest wielowarstwowe. Jest wielce niesprawiedliwe wrzucanie tego do worka - antytpolskie czy satanistyczne. Uważam że są to oskarżenia prymitywne, wysuwane przez osoby bez wyobraźni, które widzą świat w jednym kolorze
- powiedział Nergal
Proces został odroczony i następna rozprawa odbędzie się 11 sierpnia. Sąd do tego czasu będzie mógł zapoznać się z opinią biegłych i przesłuchać świadków. Za znieważenia godła narodowego kodeks karny przewiduje do roku pozbawienia wolności.