hity na MAXXa
hity na MAXXa

Niedziela Palmowa 2018: kiedy wypada i dlaczego ją obchodzimy?

Już niedługo święta wielkanocne. Jednak tydzień wcześniej Paschę poprzedza Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień – czas, w którym katolicy wyciszają się duchowo. Sprawdź, kiedy wypada w tym roku i co oznaczają palemki, którego tego dnia zabieramy ze sobą do kościoła.

Niedziela Palmowa to tak samo, jak Środa Popielcowa czy Wielkanoc, święto ruchome. Według kalendarza liturgicznego może ona wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. Tego święta zawsze możemy się spodziewać na 7 dni przed Wielkanocą. W tym roku Niedziela Palmowa wypada więc już w najbliższą niedzielę, 25 marca. 

Niedziela Męki Pańskiej to tradycja, która w Polsce funkcjonuje od średniowiecza. Świętując ten dzień, upamiętniamy wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Niedzielą Palmową kończymy 40-dniowy Wielki Post, a rozpoczynamy duchowe przygotowania do świąt, podczas których wyciszamy się, skupiamy i przeżywamy mękę Chrystusa. Według katolickich obrzędów, tego dnia przynosimy do kościoła palemki – symbol odradzającego się życia. Kolorowe palemki to również przypomnienie, że lud witał Jezusa wjeżdżającego na ośle do Jerozolimy gałęziami palmowymi. Tradycja wykonywania i święcenia palm zrodziła się we Francji już w VII wieku i stamtąd trafiła do Polski.

Ważnym elementem obchodów Niedzieli Palmowej jest procesja, która swoje początki miała już w Ziemi Świętej. Wszystko dlatego, że Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej odtworzyć wydarzenia z życia Pana Jezusa. Według odnowiowej liturgii, zaleca się by zgromadzeni wierni udali się przed kościoł, gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy, a następnie uroczysta procesja do kościoła.

Dawniej z Niedzielą Męki Pańskiej związane były przeróżne zwyczaje i przesądy. O wielu z nich niestety już nie pamiętamy. Nasi przodkowie by uniknąć braku bólu głowy i chorób gardła połykali bazie z poświęconych palm czy zatykano je za świętym obrazem w domu by spalić je zimą, a powstały popiół wykorzystać podczas następnej Środy Popielcowej. W niektórych regionach palmami obstukiwano boki zwierząt gospodarczych, by zapewnić sobie pomyślność, wyjmowano z palemek gałązki wierzbowe, by zrobić z nich krzyżyki i wetknąć w pole, by chroniły zbiory. W wielu miejscowościach do tej pory odbywają się konkursu na najdłuższą palmę.

Oceń ten artykuł 0 0