Niedźwiedzie na ambonie myśliwskiej
"My tylko na chwilę" - czytamy w komentarzu do ujęcia z lasu, na którym widzimy niedźwiedzią rodzinę. Zwierzęta wspinają się po szczeblach drabiny na ambonę myśliwską. Zaskakująca publikacja wywołała niemałe poruszenie wśród internautów, którzy nie szczędzili reakcji i zabawnych komentarzy. Czego - ich zdaniem - drapieżniki mogły tam szukać?
Dzień dobry my po tego pana ze strzelbą
Idą się zdrzemnąć
Dzień Dobry. Może chce Pan zainstalować fotowoltaikę?
"A tu kochane dzieci jest stołówka" - czytamy pod zdjęciem z niedźwiedziami.
Pamiętaj: "Niedźwiedź to nie miś"
Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach, a maksymalny ciężar osobników przekracza 350 kg. Pomimo krępej, niezgrabnej budowy ciała potrafi szybko biegać, skakać, pływać i wspinać się na drzewa i skały. Na krótkich dystansach może osiągać prędkość do ponad 50 km/h. W Polsce jest pod całkowitą ochroną. Niedźwiedzie są wszystkożerne i należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.
Co zrobić, gdy spotka się niedźwiedzia?
Co robić w czasie spotkania z niedźwiedziem? Przede wszystkim postarajmy się zachować spokój.
- Nie wykonujmy gwałtownych ruchów.
- Nie uciekajmy.
- Nie krzyczmy.
- Nie zbliżajmy się do zwierzęcia.
- Nie próbujmy go przestraszyć.
- Nie rzucajmy mu jedzenia.
Gdy zauważymy niedźwiedzia, pod żadnym pozorem nie idźmy w jego stronę. Trzeba powoli wycofać się na bezpieczną odległość. Podczas bezpośredniego spotkania niedźwiedź najczęściej schodzi człowiekowi z drogi i zaszywa się w najbliższych zaroślach. Może się jednak zdarzyć, że zacznie szarżować w naszą stronę. Nie należy wówczas ulegać panice, gdyż może to wywołać agresję zwierzęcia. Niedźwiedzie często markują atak, a po kilku krokach stają w miejscu i odchodzą. Nasza ucieczka mogłaby je sprowokować do dalszej pogoni. Wejście na drzewo również nas nie uratuje, bo niedźwiedzie wspinają się lepiej od nas, choć nie zawsze im się chce. W Ameryce Północnej, gdzie ataki niedźwiedzi na turystów są dość częste, poradniki zalecają, aby położyć się na brzuchu, osłonić głowę rękami i udawać martwego. Nie należy ściągać plecaka, bo gdy niedźwiedź machnie nam łapą na plecach, plecak pomoże nam osłonić skórę.