Zioła na trawienie? Sprawdź, co sprawi ulgę naszemu żołądkowi
Walczysz z uczuciem ciężkości? Zastanawiasz się, jak wspomóc procesy trawienne i pracę Twojego organizmu? Co jest dobre na wzdęcia i zgagę? Jak wspomóc przeciążony żołądek? Co wypić, gdy czujemy się przejedzeni? Znane i łatwo dostępne zioła mogą przynieść ulgę! Sprawdź, po co warto sięgnąć!
Jest wiele gatunków roślin, których lecznicze właściwości pomagają w tym problemie. Wśród nich m.in.:
- pokrzywa zwyczajna
- mięta pieprzowa
- melisa
- koper włoski
- rumianek
Pokrzywa zwyczajna
Wyciąg z liści pokrzywy działa moczopędnie oraz oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Napary poprawiają proces trawienia, uważa się także, że jest to surowiec o działaniu przeciwcukrzycowym, gdyż przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy w surowicy krwi. Ta właściwość stawia liść pokrzywy w grupie surowców zielarskich używanych do leczenia nadwagi i otyłości.
Mięta pieprzowa
Napary z mięty stosuje się m.in. w leczeniu niestrawności, bólów brzucha. Herbata ziołowa zwiększa wydzielanie soków trawiennych, a także działa rozkurczowo na mięśniówkę przewodu pokarmowego. Poprawia ruchy jelit i ma działanie wiatropędne. Dodatkowo mięta wykazuje także działanie uspakajające i nieznacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Naparów z mięty nie powinno się stosować u dzieci poniżej 3 roku życia.
Melisa
Powszechnie wiadomo, że herbatka z melisy jest idealnym lekiem na uspokojenie czy bezsenność, warto jednak pamiętać też o tym, że ta roślina jest również niezawodnym środkiem oczyszczającym, który zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i reguluje pracę układu pokarmowego. Jej właściwości rozkurczające pomagają przy zaparciach, wzdęciach, gazach czy nerwicy żołądka. Zawarte w niej substancje wspomagają naturalne procesy ochronne wątroby przed toksynami. Melisa lekarska wspiera też produkcję istotnych antyoksydantów – glutationu i dysmutazy ponadtlenkowej.
Koper włoski (fenkuł)
Napar z kopru włoskiego łagodzi dolegliwości układu pokarmowego. Jest pomocny przy wzdęciach, zgadze, niestrawności. Działa wiatropędnie i rozkurczająco. Zmniejszaja napięcie mięśni gładkich i wzmagaja motorykę jelit. Dodatkowo nasiona kopru zwiększają produkcję soku żołądkowego oraz wydzielanie żółci, usprawniając procesy trawienne.
Rumianek
Rumianek od lat stosowany jest w ziołolecznictwie jako pomoc na dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Wszystko dzięki flawonoidom, które mają działanie rozkurczowe, zapobiegają również wzdęciom, ułatwiają trawienie i działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. To on reguluje pracę jelit, pobudza wydzielanie żółci i zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach.Ważna informacja - roślina działa też przeczyszczająco, jest też pomocna przy pozbywaniu się złogów z jelit.
Czytaj także: