Czas na oczyszczenie? Te ziółka pozwolą Ci pozbyć się szkodliwych toksyn z organizmu. Regularne stosowanie zgodnie z zaleceniami specjalistów sprawi, że poczujemy się lepiej.
Pokrzywa
Ta popularna roślina jest zana ze swoich leczniczych właściwości od starożytności. Za sprawą zawartych w sobie związków oczyszcza układ trawienny oraz wpływa na prawidłową pracę wątroby, żołądka i trzustki. Pokrzywa ma również silne działanie moczopędne, dzięki czemu umożliwia pozbycie się z organizmu takich szkodliwych substancji - często jest stosowana przez osoby zmagające się z kamicą nerkową oraz przy stanach zapalnych układu moczowego. Ale to jeszcze nie koniec jej magicznych mocy! Ten niepozorny chwast działa też przeciwobrzękowo i zapobiega zatrzymywaniu się płynów w organizmie.
Rumianek
Rumianek od lat stosowany jest w ziołolecznictwie jako pomoc na dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Wszystko dzięki flawonoidom, które mają działanie rozkurczowe, zapobiegają również wzdęciom, ułatwiają trawienie i działają przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. Ważna informacja - roślina działa też przeczyszczająco, jest też pomocna przy pozbywaniu się złogów z jelit.
Łopian większy
Łopian to popularny "rzep", znany z łąk czy przydrożnych rowów. Okazuje się, że te kolczaste kuleczki, którymi dzieci chętnie bawią się, przyczepiając je sobie do ubrań, mają wyjątkowe właściwości. Łopian od lat używany jest zarówno w zachodniej, jak i chińskiej medycynie naturalnej jako zioło odtruwające. Jego nasiona stosuje się w celu usuwania toksyn - wspomaga wątrobę, układ limfatyczny i skórę w procesie wydalania toksyn. Lignany zawarte w nasionach łopianu posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, cytostatyczne i dodatkowo regulujące gospodarkę hormonalną. Oczyszczenie organizmu z toksyn może nastąpić podczas dwutygodniowej kuracji polegającej na codziennym piciu naparu z korzenia łopianu.
Melisa lekarska
Powszechnie wiadomo, że herbatka z melisy jest idealnym lekiem na uspokojenie czy bezsenność, warto jednak pamiętać też o tym, że ta roślina jest również niezawodnym środkiem oczyszczającym, a jej właściwości rozkurczające pomagają przy zaparciach, wzdęciach, gazach czy nerwicy żołądka. Zawarte w niej substancje wspomagają naturalne procesy ochronne wątroby przed toksynami. Melisa lekarska wspiera też produkcję istotnych antyoksydantów – glutationu i dysmutazy ponadtlenkowej.
Czystek
Piecie herbaty z tego kwiatuszka nie tylko wzmacnia naszą odporność, poprawia krążenie czy zwalcza stany zapalne. On również może nam pomóc w pozbyciu się szkodliwych toksyn z organizmu. Podobnie jak pokrzywa - ma właściwości moczopędne, dzięki czemu wypłukuje szkodliwe substancje z naszego organizmu, poprawia równowagę flory bakteryjnej i - co ciekawe - działa wybielająco na zęby.