hity na MAXXa
hity na MAXXa

Oto objawy przedawkowania znanych suplementów. Mogą być niebezpieczne!

Suplementy diety można przedawkować. Czasami wydaje nam się, że dostarczenie organizmowi składników „nie zaszkodzi”. Warto wiedzieć, że nie powinno się ich zażywać, kiedy nie mamy do czynienia z niedoborem. W przeciwnym razie możemy mieć przykre objawy.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Polacy często to zażywają. Można je przedawkować

W Polsce bardzo popularne są suplementy diety. Odpowiednio stosowane pomagają dostarczyć organizmowi tych składników, których mamy niedobór np. przez nieodpowiednią dietę. Wiele osób sięga jednak po te środki na własną rękę, nie konsultując się z lekarzem. A jeśli organizm dysponuje wystarczającą ilością danego minerału, wtedy łatwo można doprowadzić do przedawkowania. To potrafi dać nieprzyjemne objawy. Co najczęściej jest suplementowane w nadmiarze? Do takich składników można zaliczyć cynk, wapń i żelazo. Podpowiadamy, jakie są oznaki przedawkowania, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie, a także które produkty spożywcze są naturalnymi źródłami danego składnika.

Przedawkowanie cynku

Suplementy z cynkiem stały się szczególnie popularne, kiedy na świecie rozprzestrzeniła się pandemia COVID-19. Badania wykazały, że ten pierwiastek pomaga zahamować mnożenie się wirusa w komórkach. Tak naprawdę ma on wiele innych prozdrowotnych właściwości – wspiera układ odpornościowy, chroni przed stanami zapalnymi i usuwa wolne rodniki. Cynk można jednak przedawkować, co nie tylko wywołuje bóle brzucha, mięśni, gorączkę i biegunkę, ale i osłabia reakcję organizmu na infekcję. Dodatkowo utrudnia on wówczas wchłanianie miedzi i żelaza.

Produkty bogate w cynk: jaja, ser żółty, orzechy, drób, wołowina, fasola.

Optymalna dawka cynku: 10 mg dziennie dla osoby dorosłej, do 25 mg dla osób aktywnych fizycznie i o większej masie ciała.

Przedawkowanie wapnia

Odpowiedni poziom wapnia do warunek utrzymania zdrowych kości. Aż 98% tego pierwiastka magazynuje się właśnie tam. Do tego jest odpowiedzialny za stan zębów, a także kondycję naczyń krwionośnych i proces krzepnięcia krwi. Jego przedawkowanie nie wywołuje objawów natychmiastowych, jednak przekraczanie pożądanego poziomu po dłuższym czasie skończy się bardzo nieprzyjemnie – doprowadzi do kamicy układu moczowego. Oprócz tego hiperkalcemia (zbyt duże stężenie wapnia we krwi) prowadzi do zaparć, braku apetytu, wzmożenia pragnienia i częstego oddawania moczu.

Produkty bogate w wapń: przetwory mleczne, sezam, tofu, szpinak, warzywa kapustne.

Optymalna dzienna dawka wapnia: 800 mg.

Przedawkowanie żelaza

Żelazo w naszym organizmie odpowiada za dostarczanie tlenu do narządów i mięśni. To bardzo ważny składnik, a jego niedobór prowadzi do poważnej choroby – anemii. Inną nazwą tej choroby jest niedokrwistość i oznacza stan organizmu, kiedy liczba czerwonych krwinek jest zbyt mała. Za nią idą bóle głowy, niskie ciśnienie, ogólne osłabienie i zaburzenia rytmu serca. Nieprzyjemne objawy daje jednak również przedawkowanie żelaza. Kiedy jest go zbyt dużo, ciało reaguje biegunkami i nudnościami. Towarzyszy temu ciągłe zmęczenie, skóra staje się szara, a włosy zaczynają wypadać.

Produkty bogate w żelazo: czerwone mięso, płatki owsiane, pestki dyni, kakao.

Optymalna dzienna dawka żelaza: 18 mg dla kobiet (więcej w przypadku ciąży), 10 mg dla mężczyzn.

Jaka temperatura jest najlepsza w lodówce? Wystarczy ją ustawić, by zmniejszyć rachunki za prąd
Jaka temperatura w lodówce jest najlepsza? Gdzie jest najchłodniej, a gdzie najcieplej? Czy ustawienia mają wpływ na wysokość energii? Dowiedz się, co zrobić, aby şywność dłuşej pozostała świeşa, a rachunki za prąd były nişsze.

Oceń ten artykuł 0 0