Jak brzmiała pierwsza wiadomość SMS?
Minęły już niemal trzy dekady, od kiedy wysłano kiedy wysłano pierwszego SMS-a. Pierwszą tego typu wiadomość przekazano 3 grudnia 1992 r. za pomocą eksperymentalnej sieci GSM Vodafone. Jej nadawcą był brytyjski inżynier Neil Papworth z firmy Sema Group. Co ciekawe, wiadomość o treści "Merry Christmas", przesłano z komputera na telefon przenośny Orbitel 901 - jej adresatem był inny inżynier Richard Jarvis - dyrektor Vodafone. Zaskakująca treść? Być może. Wprawdzie nie była tak wyszukana, jak pierwszea wiadomość telegraficzna Samuela Morsa, która brzmiała "Co Bóg uczynił!" (What has God wrought), jednak trzeba przyznać, że i tak bardziej ambitna niż: "test test". Warto dodać, że wówczas telefony komórkowe nie posiadały jeszcze klawiatur - z tego powodu właśnie wiadomość wysłano z komputera i również dlatego Jarvis nie mógł odpisać.
Jak "powstał" SMS?
SMS (Short Message Service) początkowo można było wysyłać tylko do użytkowników tej samej sieci. Za pomysłodawcę idei elektronicznego przesyłu krótkich wiadomości tekstowych uważa się Friedhelma Hillebranda, pracownika międzynarodowego zespołu badawczego Groupe SpécialMobile.
Dlaczego SMS miał być krótki? Okazuje się, że to efekt analizy długości... wiadomości na kartkach pocztowych. Właśnie w 1984 r. zaproponowano dla nich limit długości 160 znaków. Ta regulacja zainspirowała również dwadzieścia lat później twórców Twittera.
Na samym początku SMS-y miały być narzędziem informacyjnym dla operatorów w komunikacji z klienatmi - w ten sposób powiadamiano m.in. o awariach sieci czy zmianach w cenniku operatora. Pod koniec lat 90. krótkie wiadomości tekstowe stały się niezwykle popularne wśród użytkowników i usprawniono ich powszechne przesyłanie.
Według danych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, szczyt popularności SMS-ów przypadł na 2010 rok, kiedy na całym świecie wysłano ich 6,1 biliarda, czyli 200 000 na minutę.