W poniedziałek rozpoczynamy astronomiczną wiosnę
To dobra wiadomość dla tych, którzy nie cierpią mrozu i śniegu. W poniedziałek rozpoczniemy astronomiczną wiosnę, której początek przypada zawsze na równonoc wiosenną. Mówimy o niej wtedy, gdy Słońce na naszej półkuli przetnie punkt Barana. Po drugiej stronie globu największa gwiazda przejdzie wówczas przez punkt Wagi, co nazywane jest równonocą jesienną. Od tego momentu nasza półkula będzie oświetlana mocniej, niż druga. Prościej mówiąc: u nas rozpocznie się wiosna, a po drugiej strony planety jesień.
Data początku astronomicznej wiosny nie jest stała, ale przypada zawsze w okolicach 19-21 marca. W tym roku rozpoczniemy ją w poniedziałek o 22:24.
20 marca rozpoczyna się astronomiczna wiosna, fot. Shutterstock
Kalendarzowa wiosna nadejdzie dzień później
A dokładnie we wtorek, 21 marca. Kalendarzową wiosnę rozpoczynamy co roku tego samego dnia. Co ciekawe, na początku miesiąca powitaliśmy meteorologiczną wiosnę. Jak wyjaśniają eksperci z IMGW, jest to data przyjęta przez meteorologów i klimatologów w celu porównania okresów o takiej samej długości.
Astronomiczna wiosna potrwa aż do przesilenia letniego, które w 2023 roku przypada na 21 czerwca. Również kalendarzowe lato rozpoczniemy tego samego dnia.
W tym tygodniu przestawiamy zegarki
To nie będzie dobra wiadomość dla śpiochów, bo w nocy z soboty na niedzielę przestawimy godzinę z 2:00 na 3:00. Choć pośpimy godzinę krócej, to w kolejnych tygodniach będzie nam towarzyszyć znacznie więcej słońca! Marcowa zmiana czasu rozpoczyna czas letni, który potrwa do ostatniego weekendu października.
Jakie są pierwsze oznaki wiosny?
Wiosna to dla wielu osób najpiękniejsza pora roku. Nic dziwnego, bo to czas, w którym przyroda powoli rozkwita po zimie. Poza tym robi się znacznie cieplej, a słońce towarzyszy nam zauważalnie dłużej w ciągu dnia. Pierwszymi oznakami wiosny jest również rozkwit śnieżyczki przebiśniegu. Te białe kwiaty pojawiają się już w lutym, a swoją nazwę zawdzięczają właśnie "przebijaniu" warstwy zalegającego śniegu. Wczesną wiosną w ogrodzie przybywa barw, bo zaczynają pojawiać się także m.in. hiacynty, krokusy czy żonkile.
Jaka pogoda na początku wiosny?
Wiosna powitała nas wyjątkowo ciepło! W tym tygodniu na termometrach zobaczymy do nawet 18 stopni Celsjusza. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w "marcu jak w garncu". W najbliższych dniach czekają nas opady deszczu, śniegu, a nawet burze. Poza tym czasami zrobi się wietrznie.