Rosyjski dron na polskim niebie? Tak twierdzi rosyjska armia
Trwa 20. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W poniedziałek działania ukraińskich sił powietrznych podsumował ich rzecznik, Jurij Ihnat. W wystąpieniu z 14 marca poinformował, że wojskowe radary zauważyły ruch bezzałogowego statku zwiadowczego typu Forpost nad poligonem w Jaworowie, który w niedzielę zbombardowali Rosjanie. Dron miał przekroczyć granicę, a następnie wlecieć w polską przestrzeń powietrzną.
Dron okupanta najpierw krążył nad poligonem w Jaworowie, najwyraźniej badając konsekwencje ataku rakietowego w obwodzie lwowskim, a następnie wleciał do Polski, wrócił do ukraińskiej przestrzeni powietrznej i został zestrzelony przez naszą obronę przeciwlotniczą. Szczątki są poszukiwane
– przekazał Ihnat.
Siły Powietrzne Ukrainy przekazały również pozyskane informacje o upadku drona Orlan-10 w Rumunii. To maszyna, która jest na wyposażeniu rosyjskich sił zbrojnych. Z kolei kilka dni temu w Chorwacji rozbił się produkowany w ZSRR bezzałogowy samolot rozpoznawczy Tu-141.
Okupanci kontynuują swoje prowokacyjne działania i nie wahają się wlatywać w przestrzeń powietrzną państw członkowskich NATO
– dodał rzecznik ukraińskich sił powietrznych.
Do tej pory zarówno polskie służby i NATO nie potwierdzili tego incydentu. Podczas konferencji prasowej szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, zabrał głos w sprawie doniesień o rosyjskim dronie na polskim niebie:
To jest informacja medialna, której nie potwierdzają służby wojskowe polskie i ukraińskie, więc poruszamy się w przestrzeni medialnej
– poinformował.
Rosja ma zakaz lotów nad unijną przestrzenią powietrzną
24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. Od tego momentu wiele państw świata nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze, a wśród nich znalazł się m.in. zakaz wlatywania rosyjskich samolotów w unijną przestrzeń powietrzną. Mimo to od czasu do czasu na polskim niebie pojawiają się maszyny pochodzące z Rosji. Dlaczego? Dokładnie wyjaśniliśmy to tutaj:
RMF Ukraina to specjalna stacja nadająca bez reklam dla naszych ukraińskich przyjaciół. To tam przez całą dobę informujemy o tym, gdzie uzyskać pomoc. Przekazujemy wiadomości o organizacjach charytatywnych, możliwościach znalezienia noclegu, na temat opieki zdrowotnej czy o sposobach poszukiwania pracy. Informacje są nadawane po ukraińsku i angielsku. Gramy całą dobę bez reklam.
Można nas słuchać w Internecie na RMFon.pl, od Przemyśla aż po sam Lwów na 98,6 FM i w Hrubieszowie na 93,3 FM.