Nie wyjedzie przez blisko 8 tys. lat
44-latek uchylał się od opłat alimentacyjnych. Władze w 2013 roku zdecydowały się nałożyć na niego zakaz opuszczania Izraela do roku 9999. Dane „Jerusalem Post” wskazują, że była to najpóźniejsza data, jaką wówczas można było umieścić w polu w dokumentacji. Noam Huppert to obywatel Australii, który wyjechać z kraju będzie mógł dopiero po uiszczeniu alimentów w kwocie określonej na 3,34 mln dolarów. Jest chemikiem analitycznym, a z byłą żoną ma dwójkę dzieci. Sąd nałożył na niego obowiązek wypłacenia 5 tys. izraelskich nowych szelki miesięcznie na każde z nich. Jest to kwota ok. 6,5 tys. złotych. Obowiązek ten wygaśnie w dniu, kiedy dzieci skończą 18. rok życia.
Od 2013 roku jestem zamknięty w Izraelu. Jestem jednym z wielu Australijczyków, którzy są prześladowani przez izraelskie sądownictwo tylko dlatego, że poślubili obywatelkę Izraela – przytacza słowa 44-letniego mężczyzny Polska Agencja Prasowa.
"Kobieta może z łatwością nałożyć zakaz podróżowania na ojca"
Przepisy, które dotyczą rozwodów oraz obowiązkowych świadczeń pieniężnych na rzecz osób z rodziny, mają być przez wielu określane jako niejasne i niesprawiedliwe. Sorin Luca jest reżyserem, pracującym nad filmem dokumentalnym, który porusza wskazane wyżej kwestie. Jak dodaje PAP, twierdzi on, że „kobieta może z łatwością nałożyć zakaz podróżowania na ojca, żądając alimentów na dziecko, które mogą rozciągać się na cały okres trwania dzieciństwa”.
Kiedy ojciec dostanie nakaz może być uwięziony na okres do 21 dni niezależnie od tego czy ma możliwość zapłaty, czy nie. Oczekuje się, że mężczyźni będą płacić 100% lub nawet więcej swoich dochodów, aby pokryć alimenty na dzieci – tłumaczy reżyser.
Źródło: PAP / Daily Mail