hity na MAXXa
hity na MAXXa

Skąd się bierze brak szacunku dla rodziców? Psychologowie wyjaśniają

Dlaczego niektórzy ludzie okazują brak szacunku dla swoich rodziców? Psychologia daje odpowiedź na to pytanie. Eksperci zwracają uwagę na trudne doświadczenia z dzieciństwa i wymieniają konkretne zachowania.

fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jakie są objawy braku szacunku?

Brak szacunku do rodziców może objawiać się na różne sposoby, od otwartej niechęci, poprzez ignorowanie ich rad i wskazówek, brak wdzięczności za wsparcie i miłość, jaką nam ofiarowali, aż po bezczelność i w skrajnych przypadkach agresję. Często te postawy wynikają nie z chwilowych kaprysów, ale z głęboko zakorzenionych doświadczeń z dzieciństwa. Należy pamiętać, że celem analizy tych zachowań jest jest oskarżanie czy zrzucanie odpowiedzialności, ale potrzeba lepszego zrozumienia dynamiki procesów zachodzących w rodzinach. 

Czytaj także: Ktoś przerywa ci, gdy mówisz? To nie musi oznaczać braku szacunku

Z czego wynika brak szacunku do rodziców?

Psychologia podkreśla, że relacje z rodzicami kształtują się już we wczesnym dzieciństwie. To, jak dorośli odpowiadają na potrzeby swojego dziecka, jakie wartości przekazują i jakie stosują metody wychowawcze, ma decydujące znaczenie dla kształtowania postaw młodego człowieka wobec nich w przyszłości. Problemy w relacjach często wynikają z niespełnienia podstawowych potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie. 

Osoby, które nie szanują swoich rodziców, często doświadczają w dzieciństwie następujących 7 sytuacji

  1. Niespójne rodzicielstwo - brak konsekwencji i zmienne zasady mogą powodować u dziecka poczucie niepewności i frustracji.
  2. Brak emocjonalnego wsparcia - ignorowanie lub bagatelizowanie uczuć dziecka prowadzi do poczucia, że jego emocje są nieistotne.
  3. Brak potwierdzenia - niezauważanie lub krytykowanie osiągnięć dziecka może wywołać poczucie niewystarczalności i braku wartości.
  4. Nadmierna krytyka - ciągła krytyka ze strony rodziców sprawia, że dziecko czuje się niedocenione i nieakceptowane.
  5. Porównywanie z innymi - stawianie dziecka w sytuacji ciągłego porównywania z rówieśnikami lub rodzeństwem może prowadzić do obniżenia samooceny.
  6. Nadmierne oczekiwania - zbyt wysokie wymagania rodziców mogą wywierać na dziecku presję, która jest trudna do spełnienia.
  7. Brak wsparcia i zrozumienia - brak empatii i wsparcia ze strony rodziców w trudnych chwilach może prowadzić do poczucia osamotnienia i niezrozumienia.

Te doświadczenia mogą głęboko wpłynąć na sposób, w jaki dzieci postrzegają swoich rodziców, a także na ich zdolność do budowania zdrowych relacji w przyszłości. Zrozumienie tych mechanizmów jest pierwszym krokiem do zmiany i budowania lepszych, pełnych szacunku relacji rodzinnych.

Czytaj także: Rozmówca nie patrzy w oczy, gdy do niego mówię. Psycholog wyjaśnia, co to oznacza

Źródło: sain-et-naturel.ouest-france.fr

Oceń ten artykuł 0 0