Przebieg „epokowej” aukcji…
Licytacja w Dallas rozpoczęła się od 70 tys. dolarów. Z każdą chwilą kwota szybowała coraz wyżej. Ostatecznie cena książki sięgnęła zwrotnych 471 tys. dolarów. To około 1 924 650 złotych. Po zakończeniu licytacji na sali rozległy się gromkie brawa.
Jest to nie tylko najdroższa książka o Harry’m Potterze, jaką kiedykolwiek sprzedano; jest to również najdroższy XX-wieczny utwór beletrystyczny, jaki kiedykolwiek sprzedano
– Joe Maddalena, wiceprezes Heritage Auctions (dla „Reuters”)
Od nauczycielki do milionerki…
Autorka serii książek o przygodach młodego czarodzieja odniosła globalny sukces. Jednakże wcześniej pracowała jako nauczycielka języka angielskiego. Dzięki powieściopisarstwu stała się jedną z najbardziej bogatych osób w Wielkiej Brytanii. Początkowo literacki fenomen J.K. Rowling został odrzucony przez kilkunastu wydawców. Dopiero wydawnictwo Bloomsbury zgodziło się wydrukować tylko 500 egzemplarzy powieści o Harry’m Potterze. Owe książki wyróżniają się twardą oprawą i dwoma, drobnymi błędami.
W 2008 roku wielkość majątku J.K. Rowling oszacowano na 740 milionów funtów, czyli około 3,5 miliarda złotych albo 1,5 miliarda dolarów. Niedawno wyliczono, że sprzedaż siedmiu powieści serii o magicznym uniwersum czarodziejów przekroczyła już 500 mln egzemplarzy.
Białe kruki… cacka jakich mało!
Z powodu znikomego zainteresowaniem książkami, które wydrukowało wydawnictwo Bloomsbury, większość z tych egzemplarzy trafiła do prywatnych kupców, którzy do dziś mogą zainkasować za nie naprawdę imponujące kwoty. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” z pierwszego wydania uchodzi za białego kruka i jest niewyobrażalną gratką na aukcjach, zwłaszcza dla majętnych fanów. Tomy osiągały ceny 110 tys. i 138 tys. dolarów. Jednakże ostatnia licytacja przekroczyła najśmielsze oczekiwania.
Źródło: PAP, Reuters
Czytaj też: