Mały szczegół, który uratuje Ci życie!
Doskonały i niezwykle prosty przykład, który proponuje nam policja, może przekonać do tego, że mały szczegół może uchronić nas i inne osoby przed tragedią. W związku z akcją "Świeć Przykładem" organizatorzy zestawili dwa zdjęcia. Zestawienie zdjęć, na których w tym samym miejscu przy drodze stoją piesi różnią się wyłącznie tym, że jeden z nich jest WIDOCZNY (bo w odblaskowym ubraniu), a na drugim w pierwszym momencie wydaje nam się, że nikogo nie ma. To błąd, którego kosztem może być czyjeś życie.
"TO NIE CZARY TO KWESTIA W CO JESTEŚMY UBRANI, CZY MAMY ODBLASKI NA SOBIE LUB JASKRAWE UBRANIA" - apelują funkcjonariusze prawa.
"Świeć Przykładem" - bądź widoczny, bądź bezpieczny
Jak informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.
Jak czytamy na stronie krotoszyńskiej komendy:
Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgła, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.
Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.
Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.
Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.