Po pierwszym trymestrze?
W rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Mariusz Grzesiak z Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki przyznał, że choć amerykańskie, jak i brytyjskie bazy danych zawierają informacje o ponad stu tysiącach zaszczepionych kobiet w różnych okresach ciąży, polscy ginekolodzy wykazują ostrożność w podejściu do tego zagadnienia i sam zachęca do szczepień przeciw COVID-19 po pierwszym trymestrze. W pierwszych 12 tygodniach ciąża szybko się rozwija, a co za tym idzie, dochodzi do wytworzenia wszystkich narządów w zarodku. Jest okresem najbardziej wrażliwym. Chcielibyśmy wiedzieć jak najwięcej o wpływie szczepionek w tym najbardziej newralgicznym okresie – podkreśla. Prof. Grzesiak dodaje, że kobiety spodziewające się dziecka są bardzo narażone na zakażenie i bardzo często stają się […] pacjentkami. Wszystko ze względu na uwarunkowania fizjologiczne. Analiza porównawcza wykazała, że przyszłe matki zakażone SARS-CoV-2 znacznie częściej niż kobiety niezakażone narażone są na różnego rodzaju patologie – jak poród przedwczesny, poronienie, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego – mówi łódzki wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa.
"Gra warta świeczki"
Badania potwierdzają, że szczepienie przeciw COVID-19 zapewnia ochronę nie tylko matce, ale i dziecku. W krwi pępowinowej noworodków pojawiają się przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Lekarze podkreślają, że przyjęcie preparatu jest dobrowolne, a lęk przed nim zrozumiały, jednak ich zadaniem jest przedstawienie jego pozytywnych stron i znaczenia dla bezpieczeństwa.
Zaszczepienie się kobiety w ciąży daje większe szanse na to, że nawet jeśli ulegnie infekcji, to jej przebieg będzie łagodniejszy, a to jest gra warta świeczki – przytacza słowa prof. Mariusza Grzesiaka Polska Agencja Prasowa.
Ponad 13 tysięcy nowych zakażeń
Raport przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia z dnia 06.12.2021 z godziny 10.29 podaje, że odnotowano 13 250 nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 25 przypadków śmiertelnych. 616 905 osób przebywa na kwarantannie. Liczba pacjentów z COVID-19 przebywających w szpitalach sięga 22 778. Liczba zajętych respiratorów wynosi 1 989. W pełni zaszczepionych (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów) jest 20 526 976 osób.
Źródło: PAP