Windows 10 oficjalnie przestanie być wspierany w październiku przyszłego roku. Dla użytkowników oznacza to koniec regularnych aktualizacji i poprawek zabezpieczeń. Choć przez kilka miesięcy brak wsparcia nie będzie raczej mocno dawał o sobie znać, to nie ulega wątpliwości, że nasz komputer po pewnym czasie może utracić stabilność i bezpieczeństwo.
Użytkownicy będą więc zmuszeni do przejścia na system Windows 11, który już jest dostępny do pobrania i zainstalowania. Niestety jego minimalne wymagania są bardzo wysokie, a to może oznaczać konieczność zainwestowania w nowe podzespoły, a w najgorszym wypadku – w nowy komputer.
Wymagania techniczne dla systemu Windows 11
Microsoft zamieścił na swojej stronie internetowej minimalne wymagania, które pozwolą na zainstalowanie systemu Windows 11 na naszym urządzeniu.
- Procesor: 1 GHz lub szybszy, co najmniej z 2 rdzeniami, zgodny procesor 64-bitowylub procesor zgodny ze standardem System on a Chip (SoC);
- Pamięć: 4 GB RAM;
- Miejsce na dysku: 64 GB lub więcej;
- Oprogramowanie układowe: UEFI z obsługą bezpiecznego rozruchu;
- Moduł TPM: Mikroukład Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0;
- Karta graficzna: Zgodna z biblioteką DirectX 12 lub nowszą ze sterownikiem WDDM 2.0;
- Rozdzielczość wyświetlacza: Wyświetlacz High Definition (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru;
- Połączenie z Internetem: do instalacji systemu Windows 11 wymagane jest połączenie internetowe oraz konto Microsoft.
Jak sprawdzić, czy mój komputer jest gotowy na Windowsa 11?
Microsoft udostępnił proste narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić gotowość swojego urządzenia do instalacji Windowsa 11. W tym celu należy pobrać aplikację Sprawdzanie kondycji komputera, a następnie postępować według informacji pojawiających się na ekranie. Jeśli diagnoza urządzenia wykaże jakieś problemy, otrzymasz informacje na temat tego, jak je rozwiązać.
Czasami może zdarzyć się, że nasze podzespoły nie będą w stanie obsłużyć technicznie systemu Windows 11. Wówczas konieczny może okazać się zakup nowych komponentów lub – w najgorszym wypadku – nowego komputera.
Dlatego warto zadbać o sprawdzenie kondycji swojego komputera wcześniej, a nie na ostatnią chwilę.