Kalatówki. Jedyny taki hotel w Polsce
Kalatówki położone są nieopodal Zakopanego w malowniczej dolinie Bystrej. Mieszczą się w Tatrzańskim Parku Narodowym na wysokości 1198 m n.p.m. tuż przy szlaku wiodącym z Kuźnic na Giewont. Turyści wędrujący po górach mogą znaleźć tam schronienie i nocleg.
Hotel Górski PTTK Kalatówki to jedyny hotel górski na terenie polskiej części Tatr. Obiekt ma niezwykle ciekawą historią. Niektórzy uważają, że tu może być ukryty najcenniejszy obraz zrabowany z polskiej kolekcji w czasie II wojny światowej - "Portret Młodzieńca" pędzla Rafaela. Tu miano dokonać próby zamachu na generalnego gubernatora okupowanych ziem polskich Hansa Franka... zrzucając bombę z małego samolotu. Tu wreszcie formowała się polska szkoła jazzu i polska szkoła filmowa oraz od lat odbywają się dwie kultowe imprezy: "Jazz Camping Kalatówki" i "Zawody na starym sprzęcie o wielkanocne jajo". Kalatówki jako mekka sportów zimowych cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród narciarzy. Tu powstała skocznia, odbywały się pierwsze kursy narciarskie, tu planowano wybudowanie pierwszego toru saneczkowego. Był to jeden z obiektów powstałych w Zakopanem w związku z organizacją Mistrzostw Świata FIS w roku 1939.
Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy postanowiło już w 1911 roku wybudować na Kalatówkach drewniane schronisko. Otwarto je w grudniu 1912 roku. Niestety nie dotrwało do naszych czasów, bo spłonęło w dość niejasnych okolicznościach w 1943 roku. W międzyczasie powstał jednak istniejący do dzisiaj hotel górski.
Jak budowano Hotel Górski PTTK Kalatówki?
Budynek, w którym możemy dziś nocować, wzniesiono jeszcze przed drugą wojna światową, prace trwały zaledwie 5 miesięcy! Hotel Górski Kalatówki został uroczyście otwarty 20 grudnia 1938. Ostatnio na facebookowej stronie obiektu opublikowano unikatowe zdjęcia z budowy Kalatówek, a także fragment folderu promującego hotel.