Fajerwerki – materiały wybuchowe
Jednym z elementów, który nierozłącznie kojarzy się ze świętowaniem Nowego Roku, są fajerwerki. Wiele miast organizuje pokazy sztucznych ogni, a i my często decydujemy się na odpalenie ich we własnym zakresie. Niestety, powszechność fajerwerków może nas wprowadzić w fałszywe poczucie bezpieczeństwa i wiele osób zapomina, że te kolorowe rakiety są materiałami wybuchowymi.
Co roku dochodzi do wielu wypadków spowodowanych niewłaściwym używaniem materiałów pirotechnicznych i co roku Policja, Straż Pożarna i Pogotowie apelują o rozsądek. Dlatego, jeśli w sylwestrową noc planujemy nasz własny pokaz, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, by świętowane nie zaskoczyło się tragedią.
Zakup materiałów pirotechnicznych
Fajerwerki należy kupować tylko w sprawdzonych miejscach i upewnić się, że posiadają one certyfikaty bezpieczeństwa. Ponadto, w czasie zakupów należy upewnić się, że:
- Opakowanie i obudowa nie posiadają żadnych pęknięć, przerwania, wgnieceń i wybrzuszeń oraz czy nie nic się z nich nie wysypuje.
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
- Lont jest poprawie zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
- Opakowane zawiera instrukcję obsługi w języku polskim i zawiera wszystkie potrzebne informacje o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
Sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim jest zabroniona. Gdy widzisz, że taki proceder ma miejsce, zawiadom policję. Pozwoli to ochronić młode osoby przed wypadkami.
fot. East News
Odpalenie materiałów pirotechnicznych
Gdy w końcu nadejdzie północ i czas wystrzelenia fajerwerków, warto zastosować kilka zasad bezpieczeństwa.
- Zawsze sprawdź, czy twoja gmina lub miasto zezwala na odpalanie sztucznych ogni. W wielu miejscowościach mogą obowiązywać lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z materiałów pirotechnicznych.
- Nie odpalaj fajerwerków, gdy jesteś pijany i nie pozwól na to nietrzeźwym osobom. Alkohol może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność oceny sytuacji.
- Wybierz dużą i otwartą przestrzeń, na której odpalisz fajerwerki. Upewnij się, że w pobliżu i na przewidywanym torze lotu nie ma linii energetycznych, drzew, domów i samochodów, które mogłyby zostać uszkodzone w wyniku eksplozji.
- Przed odpaleniem zawsze dokładnie przeczytaj instrukcję i bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na wszelkie ostrzeżenia i wyjaśnienia dotyczące sposobu umieszczenia i opalenia rakiety. Wtedy, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych wydarzeń, będziesz wiedział, co robić i nie spanikujesz.
- Po zapaleniu lontu udaj się na bezpieczną odległość, która jest sprecyzowana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem.
- W wypadku niewypału odczekaj jakiś czas. Nigdy nie próbuj odpalać go ponownie.
- Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: Straż Pożarną lub Pogotowie Ratunkowe. W miarę możliwości postaraj się udzielić poszkodowanej osobie pierwszej pomocy.
Skutki niewłaściwego używania
Niestety, niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa może mieć tragiczne skutki. Do najczęstszych należą oparzenia, uszkodzenia wzroku i słuchu, ale może też dojść do utraty palców lub całej ręki, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. Dlatego ostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi jest tak ważne, aby Nowy Rok nie zaczął się od tragedii. Więcej informacji można znaleźć na stronie Policji i Państwowej Straży Pożarnej.