W najbliższy weekend będziemy spać o godzinę krócej, fot. Shutterstock
Przy niemal każdej zmianie czasu pojawia się dyskusja na temat jego zasadności. Gdy jedni nie mają z nią żadnego problemu, to drudzy narzekają na wiążące się z nią konsekwencje, takie jak niewyspanie czy zmiana rytmu dnia.
Zmiana czasu obowiązuje głównie w krajach europejskich
Czas letni i zimowy wprowadzono wiele lat temu po to, aby jak najefektywniej móc wykorzystywać światło słoneczne. Zmiana czasu sprawia bowiem, że słońce towarzyszy nam dłużej w ciągu dnia. Pierwotnie przestawianie zegarków miało również służyć oszczędzaniu energii elektrycznej.
Czas letni obowiązuje obecnie w ponad siedemdziesięciu krajach na świecie, między innymi w większości państw europejskich. W Polsce przestawiamy zegarki nieprzerwanie od 1977 roku.
Kiedy zniesiony zostanie czas letni i zimowy?
Prawie pięć lat temu Komisja Europejska przeprowadziła ankietę na temat zniesienia zmiany czasu w Unii Europejskiej. W badaniu wzięło udział ponad 4,5 mln mieszkańców Wspólnoty. 84 proc. z nich opowiedziało się za rezygnacją z sezonowego przestawiania zegarków.
W marcu 2019 roku Parlament Europejski rozpoczął prace nad zniesieniem czasu letniego i zimowego w państwach unijnych. Niestety, wstrzymała je pandemia koronawirusa. W związku z tym Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim kontynuowanie zmiany czasu przez kolejne lata. Te będą z pewnością obowiązywać co najmniej do 2026 roku.
MRiT nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu. Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026)
– informowało w październiku 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Zmiana czasu na letni. Pośpimy o godzinę krócej
Najbliższa zmiana czasu czeka nas w nocy z soboty na niedzielę. Zegarki przesuniemy wtedy o godzinę do przodu – z 2:00 na 3:00. Tej nocy pośpimy więc o 60 minut krócej. Na szczęście dla zmartwionych śpiochów mamy dobre wieści. Dzięki zmianie czasu słońce będzie zachodzić później – nie około 18:00, jak dotychczas, tylko około 19:00.