Grypopodobne objawy okazały się być bardzo poważną chorobą
Kobieta z Queensland w nagraniu umieszczonym w serwisie TikTok, ostrzega innych internautów przed „niezbyt dobrze znaną chorobą”. Jak przyznała, lekarze rozpoznali u niej gorączkę Q – rzadką, ale bardzo groźną dla człowieka odzwierzęcą infekcję.
Australijka Jade Strang wyjawiła w opublikowanym w sieci nagraniu, że ciągle odczuwa „ogromny ból”. Dokąd tydzień wchttps://www.rmf.fm/magazyn/news,58286,egzotyczne-wakacje-zamienily-sie-w-koszmar-noge-modelki-zjadla-miesozerna-bakteria-foto.htmlześniej rozpoznano u niej to bakteryjne zakażenie, ciągle dręczą ją „dziwne” objawy, które „zmieniają się każdego dnia”.
Młoda kobieta opowiedziała, że w niedzielę miała „minimalną siłę” w rękach i nogach – nie była nawet w stanie podnieść telefonu. W dodatku odczuwała ogromne zmęczenie. Spała nawet 20 godzin na dobę i dalej nie czuła przypływu sił.
Ogromnie bolą mnie wszystkie stawy – powiedziała na TikToku. Mój narzeczony musiał zanieść mnie dziś rano pod prysznic. Mój 10-latni syn musiał mi pomóc się ubrać
– dodawała.
Ból to nie jedyna dolegliwość, która utrudnia życie chorej kobiecie. Jednym z symptomów, który u niej wystąpił, są samoistnie pojawiające się zmiany koloru skóry.
Mam jakby siniaki na całym ciele, fragmenty mojego ciała stały się sino-niebieskie. Od czasu do czasu pojawiają się wysypki i napady biegunki. Mam mdłości, ale ani razu nie wymiotowałam
– żaliła się w social mediach.
Stan mieszkanki Queensland był na tyle poważny, że została przyjęta do szpitala. Tam rozpoznano u niej gorączkę Q. Na oddziale spędziła kilka dni i wróciła do domu. Kontynuuje antybiotykoterapię i wierzy w to, że już niedługo wyzdrowieje. Na razie poinformowała widzów, że wśród nietypowych dolegliwości, które jej towarzyszą, pojawiły się bardzo zimne w dotyku place u rąk, które „od środka jej płoną”, różnej wielkości źrenice i wyczuwalny tylko przez nią zapach gazu.
Co to jest gorączka Q?
Gorączka Q to odzwierzęca choroba, którą wywołują bakterie riketsje Coxiella burneti. Najczęściej jej nosicielami są kozy, owce, psy i koty. Źródłem zakażenia może być zainfekowana wełna, sierść, mleko, odchody czy ślina. Infekcja może być przenoszona również przez kleszcze. Gorączka Q może mieć postać ostrą i przewlekłą. Może doprowadzić do poważnych wad serca, przewlekłego zapalenia szpiku i wątroby. Grypopodobnym objawom towarzyszy często atypowe zapalenie płuc i dolegliwości neurologiczne.
W Polsce choroba rozpoznawana u ludzi od 1956. W 1983 roku w okolicach Zamościa miała miejsca największa w Europie epidemia gorączki Q.