Nowe dni wolne od pracy?
Przypomnijmy, że 5 grudnia do Sejmu wpłynął projekt ustawy, która ustanawiałaby Wielki Piątek oraz wigilię Bożego Narodzenia dniami wolnymi od pracy. Takich zmian chcą Polskie Stronnictwo Ludowe i Unia Europejskich Demokratów, którzy argumentują, że oba te dni są wyjątkowo ważne dla wierzących Polaków. Wielki Piątek to zdaniem inicjatorów „jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan” i „jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza Św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa”, istotą Wigilii jest natomiast „przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny”.
Politycy liczą, że zmiany w prawie mogłyby obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Jeśli projekt zostałby przyjęty, to oznaczałoby, że już w 2019 roku Wielki Piątek i Wigilia byłyby dniami wolnymi od pracy – dla wszystkich, bez wyjątków. Tymczasem już 24 grudnia 2018 roku będzie dniem wolnym, ale nie dla wszystkich.
Wigilia 2018: Kto będzie miał wolne?
Już w tę Wigilię, a więc w poniedziałek 24 grudnia 2018 roku, wolne będzie miała duża grupa pracowników. Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wypowiedział się w tej sprawie w rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM. „Tak, Wigilia 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy w całej administracji państwowej” – potwierdził szef kancelarii premiera.
24 grudnia 2018 roku nie będą więc pracować zatrudnieni w administracji państwowej, co oznacza, że tego dnia urzędy będą zamknięte. „Uprawnienie do takiego dnia wolnego ogłoszenia ma szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów” – tłumaczy Dworczyk, dodając, że pracownicy administracji państwowej będą musieli tak czy inaczej odpracować wolne. „Oczywiście, odpracowujemy ten dzień wolny innego dnia” – zapewnia.
Autor: Maria Staroń