Erozja szkliwa
fot.Shutterstock
Spożywanie zbyt dużej ilości napojów o odczynie kwasowym (takich jak woda z cytryną) powoduje nadmierny kontakt szkliwa zębów z kwasami. Prowadzi to do erozji szkliwa sprawiając, że zęby stają się nadwrażliwe - w szczególności na pokarmy gorące i zimne. Żeby chronić zęby, pij kwaśne napoje przez słomkę. Jeżeli jest już za późno na profilaktykę, skonsultuj się z dentystą lub zacznij stosować specjalne pasty remineralizujące szkliwo.
Zgaga
Dodawanie do wody zbyt dużej ilości cytryny może prowadzić do zgagi lub nasilać ją. Do zgagi dochodzi, gdy mięsień o nazwie zwieracz przełyku nie funkcjonuje prawidłowo, a kwas znajdujący się w żołądku cofa się do przełyku. Tak zwany refluks żołądkowo-przełykowy objawia się uczuciem pieczenia i palenia w przełyku i klatce piersiowej. Zrezygnowanie z produktów o odczynie kwasowym (w tym z kwaśnych napojów) pomoże zapobiec kolejnym atakom zgagi.
Odwodnienie
Rzadko, ale zdarza się, że woda z cytryną ma efekt moczopędny. Cytryny zawierają dużą dawkę witaminy C. Wpływa ona na zwiększenie produkcji moczu, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się nadmiaru wody i sodu. O ile picie wody z umiarkowaną ilością cytryny (kilka plasterków) jest dla zdrowia bardzo korzystne, tak nadużywanie jej może w niektórych przypadkach doprowadzić do odwodnienia. Jeśli po spożyciu sporej ilości wody z cytryną czujesz pragnienie, zmniejsz ilość cytryny dodawanej do tego napoju.
Dodatkowe wskazówki
Nie stosuj terapii wodą z cytryną do leczenia chorób bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek skutków ubocznych takiej terapii, przerwij ją. Jeśli zależy ci na dostarczeniu organizmowi dziennej dawki witaminy C, zrób miksturę z połowy szklanki wody i soku z połówki cytryny. Wypij to jednym haustem.
Źródło: Interia.pl