W Tatrach Polskich jako pierwszy znakowania szlaków podjął się Walery Eljasz-Radzikowski
Tatry każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Aż trudno sobie wyobrazić, że stosunkowo niedawno niemal cały ich obszar był dziki, a zatłoczone Zakopane było niewielką osadą. Towarzystwo Tatrzańskie powstało 31 grudnia 1874 roku. Wówczas ruch pieszy w górach był nieporównywalny z tym obserwowanym dziś. Lata mijały, a okolice Podhala odwiedzało coraz więcej osób. Wśród nich byli również ci, którzy wychodzili na wycieczki bez doświadczonych przewodników. By zwiększyć bezpieczeństwo turystów, zaczęto wyznaczać ścieżki, budować mosty i kładki przez tatrzańskie potoki. Najstarszy oznakowany szlak w polskich Tatrach wyznaczono 136 lat temu.
Pierwszy szlak w Tatrach oznakowano w 1887 roku
W 1887 roku Walery Eljasz-Radzikowski - krakowski malarz, znawca i miłośnik tych gór - jako pierwszy oznaczył tatrzański szlak. Wyruszył z Jaszczurówki, przez Psią Trawę, Waksmundzką Polanę do schroniska w Starej Roztoce, malując charakterystyczne, czerwone punkty. Farbę i tragarza zapewniło mu Towarzystwo Tatrzańskie.
Trasa wiodąca przez doliny: Suchej Wody, Waksmundzką i Białki dziś różni się od tej namalowanej pod koniec XIX wieku. Zmieniony jest m.in. odcinek w rejonie współczesnej drogi do Morskiego Oka. Podczas wędrówki możemy podziwiać tatrzańską przyrodę i wyjątkowe widoki.
Historię tego szlaku opowiada w jednym z filmów z serii #tatryodręki Tomek Zając. Materiał zrealizował Zespół Aktywnej Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego.