Powód: chce ci się sikać
Nokturia, czyli oddawanie moczu w nocy, może mieć wiele przyczyn. Jeśli wstajesz 2-4 razy, żeby się wysikać, zastąp napoje, które pijesz wieczorem... wodą. Ale nie zwykłą wodą – dodaj do niej szczyptę soli. Nasz organizm stara się utrzymać równowagę elektrolitową. Zbyt dużo wody bez dostatecznej ilości soli sprawia, że część płynu musi zostać wydalona.
Rozwiązanie:
Na 30 minut przed pójściem spać wypij małą szklankę wody posolonej szczyptą soli. Dzięki soli woda jest lepiej absorbowana przez komórki naszego ciała, przez co mniejsza jej ilość musi zostać wydalona.
Powód: jest ci za gorąco
Badania dowodzą, że zbyt wysoka temperatura uniemożliwia zarówno zaśnięcie, jak i utrzymanie organizmu we stanie snu. Dlatego zwróć uwagę na to, czy w twojej sypialni jest wystarczająco chłodno, czy koce lub kołdra, których używasz nie są za grube na daną porę roku, rozważ zmianę piżamy na bardziej przewiewną.
Rozwiązanie:
Dla każdego z nas komfortowa temperatura snu może nieco się różnić. Jednak badania dowodzą, że dla większości z nas będzie się ona znajdować w przedziale 15,5-18,5°C. Dobry sposób na poprawienie jakości snu to również wieczorna ciepła kąpiel.
Powód: do późna przesiadujesz na portalach społecznościowych
Jeśli masz w zwyczaju przed snem przeskrolować wszystkie nowe wpisy na Facebooku, Twitterze czy Instagramie, nie dziw się, że masz problemy z zaśnięciem lub budzisz się w nocy. Wieczorna ekspozycja na światło sprawia, że nasz organizm przestaje produkować melatoninę – hormon snu. Sytuację pogarsza dodatkowo to, że smartfony i tablety trzymamy blisko twarzy.
Rozwiązanie:
Z urządzeń emitujących światło przestań korzystać najpóźniej na godzinę przed snem. Badania dowodzą, że największy problem stanowią smartfony. Nie używaj ich przed snem, a jeśli zajdzie taka konieczność, trzymaj je przynajmniej 30-60 cm od twarzy.
Powód: drink przed snem
Wiele osób lubi wieczorem wypić drinka lub dwa i położyć się spać. Jednak spożyty przed snem alkohol może być źródłem późniejszych problemów. Przez kilka pierwszych godzin organizm metabolizuje go, czego konsekwencją jest niemożność zapadnięcia w najbardziej wartościową fazę snu, zwaną REM. Skutkiem tego jest zaburzony, przerywany sen – niewystarczający, by zregenerować sił po ciężkim dniu.
Rozwiązanie:
Jeśli masz ochotę na drinka, wypij go na kilka godzin przed snem. Daj organizmowi szansę przetworzyć alkohol, zanim położysz się spać.
Powód: stres
Wymagający szef, niesforne dziecko, problemy finansowe – każda forma stresu źle wpływa na sen i jest przyczyną budzenia się w nocy. Pomocna może się okazać medytacja, techniki relaksacyjne i wszystkie techniki radzenia sobie ze stresem.
Rozwiązanie:
Jeśli nie pomagają ci proste sposoby, jak joga czy medytacja, spróbuj poddać się psychoterapii. Na przykład terapia behawioralno-poznawcza może wyraźnie poprawić jakość snu, ponieważ podczas niej nasz umysł uczy się kontrolować stresujące myśli.
Źródło: INTERIA/Tipy.pl
Autor: Aleksandra Biłas