Co dalej z królem? Chcą zastąpić go prezydentem
Jamajka uzyskała niepodległość w 1962 roku po ponad 300 latach brytyjskiej kolonialnej władzy, jednak głową państwa pozostała królowa Elżbieta. Kraj od dawna dąży do pełnej suwerenności. Kluczową postacią w tym procesie jest premier Andrew Holness, który po wygranych wyborach w 2016 roku zobowiązał się do zastąpienia monarchy prezydentem. Zgodnie z doniesieniami „People” i BBC, kraj ma stać się republiką przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w 2025 roku.
Król Karol III reaguje
Nowy projekt ustawy o zmianie konstytucji będzie rozpatrywany przez jamajski parlament do marca 2025 roku. Przed wejściem w życie konieczne będzie przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. „The Jamaica Gleaner” cytuje Forte, która mówi o tym jako o wielkim przełomie.
Wprowadzenie projektu ustawy stanowi największy dotychczasowy postęp w naszych wysiłkach na rzecz reformy konstytucji Jamajki, aby osiągnąć cele narodowe, czyli mieć Jamajczyka jako głowę państwa zamiast brytyjskiego monarchy dziedzicznego.
Z kolei król Karol III, jak informuje „The Telegraph”, przyznał, że decyzja o statusie republiki należy do mieszkańców każdego z królestw Wspólnoty Narodów. Podczas swojej podróży do Australii i Samoa w październiku 2024 roku, król podkreślił, że kwestia monarchii czy republiki powinna być decyzją lokalnej opinii publicznej.