hity na MAXXa
hity na MAXXa

Dziki buszują po miastach. Jak zachować się w czasie bezpośredniego spotkania ze zwierzętami? Oto kilka ważnych zasad

Dziki są coraz częstszymi gośćmi w miastach. Nowe zabudowania powstają na terenach, na których przez lata mieszkały zwierzęta, a niezabezpieczone kosze na śmieci są ogromną pokusą dla ssaków szukających pożywienia. Co robić, by bezpośrednie spotkanie z dzikiem, skończyło się szczęśliwie? Warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Co robić, gdy spotkam dzika?

Zwierzęta pojawiają się w mieście szukając pożywienia. Jeśli je znajdują, wówczas do takiej sytuacji się przyzwyczają. Szczególną ostrożność należy zachować w lasach i na szlakach turystycznych, a także w miejscach, w których dziki wcześniej zryły teren. Po zmroku należy unikać zarośli i łąk. W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których jeżdżą samochody. Nawet jeśli dzik wydaje się być oswojony, to wciąż pozostaje dzikim zwierzęciem. 

fot. shutterstock.com

Gdy zauważymy dzika, nie powinniśmy się do niego ani zbliżać, ani wykonywać gwałtownych ruchów. Zwierząt nie należy straszyć. Szczególną ostrożność należy zachować podczas spacerów z czworonogimi pupilami – pies może sprowokować atak dzikiego zwierzęcia. Warto pamiętać, że ranne zwierzęta, a także lochy z pasiakami, są szczególnie niebezpieczne i mogą być agresywne. Jeśli dzik nie zostanie sprowokowany, sam nie zaatakuje człowieka. Mieszkańcy i turyści powinni jednak pamiętać, że zaniepokojona locha z młodymi jest bardzo agresywna. Warchlaków nie wolno dotykać, zaczepiać, łapać, ani tym bardziej atakować. Dzików nie wolno szczuć psami oraz dokarmiać.

Spotkanie z dzikiem. O czym warto pamiętać?

Dziki to silne zwierzęta, które niezwykle rzadko atakują ludzi. Dzieje się tak najczęściej, gdy bronią potomstwa lub poczują się zagrożone. Co robić, by uniknąć niebezpiecznej konfrontacji z potężnym i szybkim ssakiem? Trzeba zachować ostrożność i pamiętać, że:

  • W przypadku spotkania z dzikiem, człowiek - jeśli nie został przez niego zauważony - nie powinien wykonywać gwałtownych ruchów, lecz spokojnie się oddalić.
  • Jeśli dzik nas dostrzeże, najlepszym wyjściem jest stanąć w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku, a biegnie on z prędkością nawet 10 m/s czyli ok. 36 km/h.
  • Dzik ma bardzo mocny węch (w odległości 500 metrów może wyczuć człowieka) oraz wyczulony słuch, który pozwala mu usłyszeć pęknięcie gałązek, trzeszczenie śniegua a nawet szum tarcia ubrań.
  • Słabością dzika jest wzrok, ponieważ zauważa tylko ruch.

Fantastyczny pan lis istnieje? Akrobacje dzikiego zwierzęcia uchwyciła kamera! [WIDEO]
Zimą zwierzęta muszą wykazać się nie lada pomysłowością i umiejętnościami, by znaleźć pożywienie. W sieci pojawiło się wyjątkowe nagranie, na którym możemy...

Dzik spotkał jelenia. Zachowanie zwierząt rozbawiło internautów! Jak myślicie, o czym rozmawiają? [WIDEO]
Nagranie z niecodziennego spotkania dzika z jeleniem trafiło do sieci. Publikacja prosto z lasu cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników mediów społecznościowych. Internauci...

Jak śpią dziki? Urocze nagranie z warchlakami robi furorę w sieci! [WIDEO]
W sieci pojawiły się urocze nagrania z małymi dzikami w rolach głównych. Na jednym z nich możemy zobaczyć chwile odpoczynku całej rodziny dzików. Widzieliście kiedyś, jak śpią te zwierzęta?

Oceń ten artykuł 0 0