Zaskakujący widok w Tatrach Słowackich. To mini trąba powietrzna?
Na popularnym wśród turystów profilu instagramowym Aktualne Warunki w Górach opublikowano niecodzienne kadry. Autorem zdjęć jest Lukas Sutarik. Wykonano je 19 września w rejonie Schroniska Téryego, które znajduje się na wysokości 2015 m n.p.m w słowackiej części Tatr Wysokich, na granicy Doliny Małej Zimnej Wody i Doliny Pięciu Stawów Spiskich i jest najwyżej położonym tego typu obiektem całorocznym w Tatrach.
Na zamieszczonych fotografiach można dostrzec zjawisko, które zaskoczyło wielu internautów. Publikację opatrzono krótkim opisem:
Mini trąba powietrzna w Tatrach Słowackich
Pod postem nie zabrakło komentarzy zadziwionych internautów:
Myślałam że teren musi być w miarę płaski, by lej dotknął ziemi
Ciekawe, że nawet w takim terenie
Kto by pomyślał
To jest lej kondesacyjny. Silny wiatr, parujące podłoże - to wystarczy by taki powstał :)
Jak powstaje trąba powietrzna i lej kondensacyjny?
Trąba powietrzna to wirująca gwałtownie kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi lub wody i podstawą chmury burzowej. Jej powstanie w dużym skrócie wiąże się ze zbieganiem się poziomo dwóch prądów powietrza – zimnego i ciepłego. Ciepłe powietrze znajduje się początkowo niżej. Później zimne powietrze opada, a ciepłe – przesuwa się do góry.
Lej kondensacyjny to charakterystyczny odwrócony stożek powstający u podstawy chmury. Tworzy się w efekcie różnicy ciśnień między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz wiru. Jeśli występują cechy kontaktu wiru z powierzchnią ziemi (np. pod lejem kondensacyjnym pojawia się wirująca chmura pyłu i odłamków przy ziemi, dolna część leja styka się z powierzchnią ziemi), wtedy mówimy o trąbie powietrznej.