KARP NA SŁODKO
Karp na słodko - składniki:
- karp o wadze około 1,2 kg
- 20 dag płatków migdałowych
- sok z 1 cytryny
- 2 łyżki masła
- 6 łyżek płynnego miodu
- imbir w proszku (szczypta)
- cynamon mielony (szczypta)
- sól
- pieprz
- olej rzepakowy do smażenia
Przygotowanie:
Na początek pozbawiamy rybę łusek. Skrobiemy, dokładnie czyścimy i opłukujemy wodą. Następnie mięso nacieramy z każdej strony mieszanką pieprzu, soli i soku z cytryny. Tak przygotowaną zostawiamy na 2-3 godziny w lodówce.
Przed smażeniem kroimy karpia na dzwonka. Smażymy po obu stronach na oleju i przekładamy do żaroodpornego naczynia.
Kolejnym etapem jest zarumienieni płatków migdałowych na suchej patelni, na krótej później rozpuszczamy masło, dodajemy miód, cynamon, imbir i zarumienione wcześniej płatki. Mieszamy składniki przez minutę, by później polać nimi rybę.
Naczynie z karpiem pieczemy w piekarniku przez 15 minut w temperaturze 180°C.
KOTLETY Z KARPIA
Kotlety z karpia - składniki:
- 1 karp o wadze około 1 kg
- sok z 1 cytryny
- sól
- 3 ząbki czosnku
- 20 dag bryndzy podhalańskiej
- kilka gałązek natki mąka
- 2 jajka
- 1 łyżka masła
- ½ szklanki bułki tartej
- olej rzepakowy
Przygotowanie:
Na początek filetujemy rybę. Najlepiej oddzielić delikatnie mięso od kręgosłupa i ości ale uważać, by filet trzymał się na nieuszkodzonej skórze grzbietu. Tak przygotowane mięso kropimy sokiem z cytryny, pocieramy solą i zmiażdżonym czosnkiem. Na koniec kropimy olejem. Mięso odkładamy na kilka godzin do lodówki.
W tym czasie możemy przygotować bryndzę. Ser mieszamy z siekaną pietruszką - tę masę włożymy później do wnętrza karpia.
Rybę, w której jest już bryndza kroimy w poprzek na 3-4 kawałki. Teraz czas na panierowanie kotlecików. Karpia z serem obtaczamy w mące, jajku i bułce tartej. Następnie smażemy na głębokim oleju. Na talerzu mozna podawać z cząstką masła.
KARP BEZ OŚCI
Magda Gessler ma również prosty sposób na karpia bez ości: "Rybę najlepiej marynować całą noc w glinianym garnku, w soli i płatkach cebuli. Zamarynowanego karpia zanurzamy w jajku z odrobiną wody i obtaczamy w bułce tartej z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Z karpia należy strząsnąć nadmiar panierki. Rybę wrzucamy na głęboki tłuszcz (najlepiej olej rzepakowy), należy pamiętać, żeby nie przeciągnąć karpia i go nie spalić. Karp "rośnie", ponieważ w panierce znajdują się jajka. Wokół ryby robi się miękka panierka, dzięki której małe ości zanikają".
Więcej przepisów Magdy Gessler w książce "Smaczna Polska".
Autor: Katarzyna Solecka