hity na MAXXa
hity na MAXXa

Rekord w górach. Termometry wskazały tam prawie 20 stopni Celsjusza

W szkockich górach padł rekord temperatury w styczniu. Termometry wskazały tam 19,6 stopni Celsjusza. To najwyższa wartość, jaką odnotowano w styczniu na Wyspach i jaką zmierzono zimą w Szkocji.

Góry w Szkocji, fot. Shutterstock/Carlos G. Lopez
Góry w Szkocji, fot. Shutterstock/Carlos G. Lopez

Rekord odnotowano w wiosce Kinlochewe, położonej w północno-zachodniej Szkocji – podał brytyjski urząd meteorologiczny, Met Office. W minioną niedzielę było tam cieplej niż w Rzymie czy na Lazurowym Wybrzeżu.

Rekord pobity o ponad 1 stopień

Poprzedni rekord temperatury w styczniu na terenie Wielkiej Brytanii wynosił 18,3 stopnia Celsjusza i został zarejestrowany w 2003 roku w wioskach Inchmarlo i Aboyne. Natomiast, najwyższą temperaturą, którą odnotowano do tej pory w zimie w Szkocji, było do tej pory 18,7 stopnia Celsjusza. Taką wartość można było zobaczyć 6 lat temu w wiosce Archfary na północy kraju.

Meteorolodzy wiedzą, skąd wynika ten rekord

Jak tłumaczą meteorolodzy, odpowiedzialne za te rekordy są wiatry fenowe, które powstają przy dużej różnicy ciśnienia po obu stronach bariery górskiej. W wyniku ich działania powietrze wznosi się nad wzgórza i góry, a następnie opada z powrotem w kierunku powierzchni po zawietrznej stronie gór.

Po nawietrznej stronie gór powietrze jest natomiast łagodne i wilgotne, ale ochładza się o około 0,6 stopnia Celsjusza na 100 metrów, gdy wznosi się w górę. Gdy masa powietrza po dotarciu do szczytów wzgórz zaczyna opadać, wówczas wysycha i ociepla się o ok. 1 stopień Celsjusza na 100 metrów.

Wioska Kinlochewe, która stała się epicentrum wysokiej temperatury, udowodniła, że zima potrafi zaskoczyć

Coraz rzadziej płacimy gotówką. Płatności telefonem i zegarkiem dominują w miastach
Raport PolCard from Fiserv "Preferencje płatnicze Polaków 2024" pokazuje, że coraz częściej decydujemy się na płatności bezgotówkowe. Czy pamiętacie czasy, kiedy do sklepu zabieraliśmy ze sobą gotówkę? Wygląda na to, że powoli przechodzi...

Źródło: RMF MAXX/PAP

Oceń ten artykuł 0 0