Jeżeli chcemy spróbować przetłumaczyć nasz sen, niezwykle ważne jest zapamiętanie jak największej liczby szczegółów. Nawet rzeczy pozornie nieistotne mogą mieć duże znaczenie i całkowicie zmienić interpretację snu. Tak właśnie jest w przypadku snu, w którym toniemy. Warto przyglądnąć się towarzyszącym okolicznościom.
Kiedy pojawiają się sny o tonięciu i co oznaczają?
Takie sny najczęściej pojawiają się u nastolatków w okresie dojrzewania, ale też oczywiście w późniejszym życiu. Woda symbolizuje tutaj wszystko to, co nieznane. Tonięcie w niej oznacza silny wewnętrzny niepokój, strach przed przyszłością. Może też symbolizować konflikty w naszej podświadomości, wszystko to, czego do siebie nie dopuszczamy. A jest tego tak dużo, że zaczyna nas to przytłaczać, wręcz w tym wszystkim toniemy.
Sen o tonięciu – na co zwrócić uwagę?
• Czy tonięcie dotyczy nas, czy jednak tonie ktoś inny – jeśli jesteśmy świadkami tonięcia kogoś innego, sen podpowiada, że należy uważniej przyjrzeć się relacjom z naszymi przyjaciółmi, gdyż któraś z nich może być zagrożona.
• Jak wygląda woda, w której toniemy – jeżeli jest ona brudna, mętna, zanieczyszczona, sen stanowi odzwierciedlenie naszego stanu emocjonalnego. Coś, co dosłownie nas zatruwa. Jakaś sprawa, konflikt, który należy szybko rozwiązać.
• Czy w trakcie tonięcia dusimy się, czy potrafimy oddychać – oddychanie pod wodą we śnie to dobry znak. Oznacza źródło siły, o której nie miałeś pojęcia, a dzięki której rozwiążesz swoje problemy.
• Gdzie toniemy – przykładowo, tonięcie w morzu oznacza strach przed wielkimi zmianami, które nadejdą. Tonięcie w rzece to z kolei zwiastun przeszkód. Jezioro natomiast to odwołanie do podświadomości – potrzeby spojrzenia w głąb siebie, ale też lęku przed zatraceniem.
Autor: Zuzanna Bartus