Niedźwiedzia uczta w obiektywie ukrytej kamery!
Na facebookowej stronie Fotopułapki - Trail Cameras, na której regularnie udostępniane są nagrania z ukrytych kamer, opublikowano czarno-biały film. Na nagraniu z lasu widzimy, jak niedźwiedź z dużym zaangażowaniem pochłania to, co znalazł w pniu drzewa. Materiał autorstwa użytkownika o nazwie Natureleader to prawdziwa gratka dla badaczy i miłośników tego gatunku. Takie sceny to rzadkość!
Co jedzą niedźwiedzie brunatne?
Niedźwiedzie brunatne żują m.in. w Polsce. Przedstawicieli tego gatunku możemy spotkać m.in. w Tatrach, Bieszczadach czy okolicach Babiej Góry. Czym żywią się te drapieżniki? Są wszystkożerne. Ich dieta bazuje na roślinach i mięsie. W jadłospisie tego ssaka znajdują się m.in.: drobne i duże zwierzęta - od mrówek, larw, owadów przez ryby po dziki, jelenie. Zdarza się, że jedzą również padlinę. Gdy zniknie śnieg i pojawią się młode trawy i zioła, przestawiają się na pokarm roślinny, którym latem i jesienią wzbogacają m.in. owoce malin, borówek i jarzębiny. W ich „menu” znajdują się również korzenie, pędy czy miód.
Czy niedźwiedź może zjeść człowieka?
Niedźwiedzie możemy spotkać m.in. w czasie wędrówek po tatrzańskich czy bieszczadzkich szlakach. Nic więc dziwnego, że czasem turyści zastanawiają się nad tym, czy niedźwiedź może zaatakować i zjeść człowieka? Szczególnie po ostatnich wydarzeniach, do których doszło w Dolinie Jaworzynki.
Trzeba pamiętać o tym, że niedźwiedzie nie traktują człowieka jako potencjalnej ofiary. Zazwyczaj oddalają się, gdy zobaczą lub usłyszą ludzi w pobliżu. My na ich widok powinniśmy zrobić to samo. Niestety, osobniki przyzwyczajone do obecności człowieka lub przez niego dokarmiane (bezpośrednio lub pośrednio – przez zostawianie śmieci) mogą jednak być niebezpieczne i zbliżać się do nas, do samochodów czy posesji, aby w łatwy sposób zdobyć pożywienie. Atak jest możliwy, gdy zwierzę poczuje się zagrożone lub przestraszymy je naszą obecnością. Takie przypadki są jednak w Polsce dużą rzadkością.