Zorza polarna nad Polską. Internauci publikują zdjęcia
Zorza polarna jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zjawisk naturalnych, przyciągającym co roku tysiące turystów na północne i południowe krańce naszej planety, gdzie można najlepiej podziwiać to zjawisko. Ostatnio mogliśmy ją podziwiać nawet z Polski!
Jak informuje Centrum Badań Kosmicznych PAN, w sobotę 25 lutego odnotowano rozbłysk na Słońcu sklasyfikowany jako M3.7 - czyli o średniej mocy. W efekcie na Ziemi powstała burza geomagnetycznej o umiarkowanej sile. Skutkiem tego zdarzenia była m.in. zorza polarna widoczna z północnej części Polski, którą można było dostrzec w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek. Internauci dzielą się w mediach społecznościowych fenomenalnymi fotografiami ze swoich obserwacji. Zobaczcie sami!
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna (ang. aurora borealis na północnej półkuli, aurora australis na południowej) jest zjawiskiem atmosferycznym, które występuje w pobliżu biegunów geograficznych Ziemi. Jest to zjawisko świetlne, które powstaje w wyniku oddziaływania cząstek naładowanych pochodzących z wiatru słonecznego z górnymi warstwami atmosfery ziemskiej.
W czasie zorzy polarnej, w górnych warstwach atmosfery, na wysokości od około 80 do 1000 km nad powierzchnią Ziemi, następuje zderzenie cząstek naładowanych z atomami i cząsteczkami gazów atmosferycznych, co powoduje wyzwolenie energii w postaci światła. W wyniku tych procesów powstają charakterystyczne, migoczące zielone, różowe, czerwone i fioletowe pasma świetlne na niebie.